avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate silviana13

Activitate silviana13

asa presupun ca va fi, 20-30 mii euro. pt 1/4 din casa. ei au platit 30 mii lei, banii din casa, din pensia tatalui meu. Instanta a decis doar ca am 3/4 eu si 1/4 ei, din casa tatalui meu. La 91 ani sa semnezi un astfel de contract, cu doua certificate de handicap, de nevazator si de traumatism cranio -cerebral si multe alte boli, un Alzheimer pentru care nu este diagnostic desi avea toate simptomele, Acum sunt in penal cu aceasta familie. pe 4 ian 2014.
Se putea anula si contractul de vanzare-cumparare in situatia in care demonstrez ca tata nu avea discernamant la 91 ani, cu certificat de handicap ca nevazator si altul pentru traumatism cranio-cerebral si o multime de alte boli, respira cu aparatul de oxigenoterapie, AVC, lacunarism cerebral, atrofie corticala, hemipareza dreapta, bradipsihic bradilactic, handicap senzorial adica nu vedea, nu auzea, dar a semnat un contract si avea discernamant...la 91 ani...Au scos certificat medico-legal fals, incerc sa dovedesc asta cu actele medicale care spun cu totul altceva decat spune certificatul medico-legal. Au adus doi martori mincinosi, dovediti in instanta, si acest certificat medico-legal fals .
De asemeni este anulabil contractul de vanzare-cumparare in situatia in care pretul platit este mult disproportionat fata de cel real. Este de 5 ori mai mic, dar nimeni nu vede nimic, justitia e oarba sau mituita.
Multumeasc pentru raspuns. Ei au achitat o suma derizorie, bani de fapt furati din casa, deoarece pensia tatalui meu care era de 4100 ron/luna, nu stim unde este, considerand doar pe perioada contractului pana la decesul tatalui meu sunt 47.660 ron. Cum nimeni nu mai avea cheile casei, unde sunt banii? Ei au achitat 30.000 lei desi ar fi trebuit 30.000 euro. Acum eu am sa platesc sulta de 30.000 euro...pentru casa mea, cumparata cu banii nostri . Complicat si nedrept
Ca unic mostenitor al tatalui meu , care a facut contract de intretinere si vanzare unei familii , 3/4 pentru intretinere si 1/4 prin vanzare , am obtinut rezolutiune contract de intretinere dar nu si pentru 1/4 care are act de vanzare-cumparare.
Contractul de vanzare-cumparare e anulabil daca pretul platit e mult diminuat fata de cel real. Daca prin calcule facute dupa tabelul notarilor am aratat ca pretul este de cinci ori mai mic, nu se poate anula acest contract? Ce trebuia sa mai demonstrez?
Ca mostenitor rezervatar nu pot face nimic? Nu beneficiez de rezeva succesorala?
Multumesc pentru raspuns. Asa gandeam si eu. Sigur ca judecatorul decide, dar decide in functie de cum s-a sustinut cauza. Iar un avocat, este totusi un om, care are tot un creier, un cap, doua maini si doua picioare, ca de ce un economist nu castiga atatia bani...habar nu am :) Ca un om corect ce sunt, nu am dorit sa urmez cariera de avocat ca nu pot sa apar hotii, criminalii, si toate categoriile de oameni fara scrupule...deh...asa gandeam cu mintea mea de copil nevinovat si corect. E greu sa iti imaginezi ca daca tu esti corect, nu toti oamenii sunt la fel...Nici prin gand nu mi-ar trece sa fur averea cuiva...Naiva, da.... Si un cui de il gasesc pe jos, intreb al cui o fi ...


silviana13 a scris:

Eu vad ca jumatate ar fi corect. E vorba de doua cauze, una rezolvata, alta nu. Judecatorul a stabilit ca si chelt de judecata fiecare parte sa suporte jumatate, nu conteaza ca prin contr de intretinere ce a fost reziliat paratului ii revenea 1/4. Cealalta cauza se refera la anularea contr de vanzare-cumparare, ce nu s-a rezolvat.


Eu va spun ca am discutat cu avocatul si desigur e dispus sa accepte sa negociem si sa achit o parte din onorariu. Ideea e ca nu as fi vrut sa nu fiu corecta, nici fata de el si nici fata de mine, iar ca sa dau bani la avocati, taxa de timbru, drumuri, cazare etc plus onorariul av si onoariul de succes, apoi ce mai ramane din casa oare? :) doi ani si jumatate de chinuri...nervi,drumuri, peripetii,nopti nedormite ,am scormonit creierul,actele,oamenii si mi-am adaugat brazde pe obraz, E usor sa incasezi dintr-un foc zeci de mii de lei, e mai rau sa ii dai..depinde de ce parte a baricadei te afli.Corb la corb nu-si scoate ochii. Nu ma asteptam sa imi luati apararea...am intrebat doar...nu am dat cu parul.Iar banii ii voi da, sa fiti linistit , asta cu certitudine.
M-am obisnuit ca avocatii sa nu citeasca. Nici macar dosarul nu il citesc decat "rasfoit"...De aceea am achitat separat taxa pentru studierea dosarului...sa il studiez eu si sa spun eu cum trebuie sa ne aparam...Avocatul spune doar, asta mi-ati dat, buna ziua si la gara. Incaseaza cu atata usurinta bani pe care amaratii ii castiga cu greu. Nimeni nu ii trage la raspundere...nu au sefi nu au nimic.Legea e a lor si contractele se intocmesc in favoarea lor. O categorie in care nu as vrea sa fiu, este aceasta de avocat....Eu am cerut un sfat aici tocmai pentru a nu gresi. Sunt un om prea corect pentru zilele astea... Daca nu citesti, atunci ce ai inteles oare ?
Multumesc pentru timpul acordat.
Dna avocat Nicoleta Romascanu, un nume frumos purtat de o persoana la fel de frumoasa la propriu si la figurat,
Ca sa lamuresc ce avocati am avut, va spun ca procesul a avut loc in Drobeta Turnu Severin, de unde am ales Casa de avocatura C..., consultand si un av din Bucuresti , dnul av E...C...referitor la " discernamant" dar mi-a fost teama ca nu pot acoperi chelt cu onorariul si deplasarea, fiind destul de mari dar sigur, justificate. Dnul E m-a sfatuit sa merg pe lipsa de discernamant a tatalui meu, avand sanse de a rezilia contractul de intretinere si vanzare a casei si a obtine casa in intregime. Cum eu nu am avut acces la actele medicale ale tatalui meu si a trebuit sa le cer de la diverse spitale sau med de familie sau DGASPC , nu stiam exact pe ce ma bazez si ce voi gasi in acele acte cu atat mai mult cu cat exista legi care interzic accesul meu la datele medicale ale tatalui decedat daca el nu si-a dat acordul in timpul vietii de a le avea. In plus, med de familie care ne stia, s-a mutat din oras chiar cu cateva zile de a fi incheiat acest contract de intretinere si vanzare mai exact in Constanta. Dna doctor nu avea obligatia de a-mi da mie lamuriri cu privire la starea de sanatate a tatalui meu. Mai mult, eu stiam ca in ultima parte a vietii, la 90 ani, nu mai era lucid , de aceea au profitat de starea lui de sanatate de a-l duce sa semneze acest contract. La numai cateva luni dupa semnarea lui, tata a si murit, asa ca la 91 ani eu va garantez ca nici un om nu mai are discernamant chiar daca sunt episoade de luciditate ele sunt marcate de halucinatii si efecte ale bolii Alzhaimer care se instaleaza la aceasta varsta, Din acest motiv a existat odata o lege care nu mai dadea voie ca oamenii trecuti de 76 ani daca imi amintesc bine, nu mai au voie sa semneze astfel de contracte, Cine, cu ce interes si cand au abrogat aceasta lege, nu cunosc. Eu stiam ca exista si sa fiu sincera....am stat fara grija. De asemenea, cel care avea grija de tata ne era dator intr-un fel , deoarece cu ani in urma, l-am tinut la noi in 2 camere separate de casa noastra, impreuna cu sotia si cele doua fetite, fara nici un ban, ba ne mai fura si din lemne si tata l-a lasat, ba i-a mai gasit si servici ca nu avea din ce trai...Cu minciuni a venit mama lui sa ne roage deoarece spunea ca suntem rude, un lucru FALS. In acest context, am avut incredere in acest om care din intamplare s-a intalnit cu tata in 2015 cand era deja vaduv, si neajutorat, si a spus ca e bine sa aibe grija de el, fiind cumva un om cunoscut si dator macar moral.
Acest om, pe numele mic Gheorghe, a folosit increderea pe care i-am acordat-o in avantajul lui speculand faptul ca tata era singur, asigurandu-ma mereu la tel ca tata e bine si mananca , asteptand ca el sa nu mai fie lucid si sa cedeze avand handicap ca nevazator si altul pentru traumatism cranio-cerebral. Daca tata mi-a spus ca Gheorghe vrea sa cumpere casa dar nu are bani si eu sa nu i-o dau decat cu 6-6,5 miliarde, in banii vechi, cum sa ii lase lui toata casa degeaba?Tata mi-a spus ca Gheorghe nu are decat 3 miliarde, deci a incercat sa cumpere casa de la tata dar nu a putut, Cum sa dovedesc eu? Tata mi-a spus la tel ca a facut succesiunea si a trecut casa pe numele meu...nu am inteles atunci ce a facut dar peste o luna sau maxim doua mergeam la el sa vad ce acte spune ca a facut De fapt el a semnat acest contract de intretinere si vanzare cu Gheorghe...Cum sa dovedesc eu toate astea? Doar din dos medical unde med de familie scrie luna de luna " dezorientat temporo-spatial si cu privire la propria persoana" Dar cine a citit in dosarul medical ? care se afla la judecator depus dar nimeni nu s-a uitat in el. Abia eu am cercetat la apel, si am spus av ce sa scrie, am dat nr paginii si textul. E scris de mana, de medic, in termeni medicali, greu de descifrat. Apelul fiind incident a fost respins, Acum, dnul av spune ca nu din cauza asta a fost respins...la recurs si al meu si al paratilor. Ramane fondul ca hotarare definitiva.
Nu se mai poate repara nimic desi am dreptate.
Primul av, dnul C, dupa incasarea onorariului nu a mai raspuns la tel sau email, L-am rugat sa schimbe din rezolutiune contract de intretinere si vanzare in lipsa de discernamant dar nu a vrut, Dos era pe mana unei dna av de la casa de avocatura care era in perioada in care invata ce are de facut, Cu stiinta sau nu, mi-a pus ca martor pe cea care a asistat la notar cand s-a semnat contractul din partea primariei de la serv Autoritate tutelara, o femeie pe care nu o stiam si nu am discutat nici eu nici dna av inainte de sedinta la care era chemata ca martor, Cum era sa tina cu mine? Nu era sa spuna ca tata nu era lucid dar a semnat contractul, ca nu se baga singura la puscarie,,,
Atunci am reziliat contractuul cu av C si am ales pe av din Bucuresti pe dnul av D I, Nu m-a vazut macar o data, dar a incasat 200o lei o angajata a dansului.
Atunci am angajat din Severin alt avocat, deoarece toti se cunosc intre ei iar paratul avea ca av pe seful baroului sau mai exact fostul sef deoarece era perioada cand s-au facut alegeri si au ales pe altcineva. Pai toti avocatii erau prietenii lui....erau av buni dar nu se baga niciunul. Am gasit pe cineva, o dna av care insa nu a putut sa sustina cauza si a venit cu alt av, PD. Dnul av m-a sustinut de la fond dupa acel martor , a cerut alt martor care sa ma sustina. Din nefericire si dnul av e vecin de scara cu medicul legist care a semnat certificatulk medico-legal.A spus ca nu se baga din acest motiv si a ocolit exact ce ma putea salva.
Este vorba de rezolutiune contract de intretinere si vanzare, ma scuzati pentru termenii improprii folositi.
Practic s-a mers pe a demonstra ca paratul nu si-a respectat obligatiile din contract, folosind banii tatalui meu pentru intretinerea lui, nicidecum banii lui.
Am demonstrat cu acte ca tata avea aprox 400 lei/luna venit iar paratul 800 lei/luna .
Am demonstrat cu martori ca doar el avea cheile casei iar banii tatalui meu , doar pe perioada cat a durat contractul de intretinere au fost sustrasi din casa, Eu nu am avut acces in casa inca de la inmormantarea tatalui meu, la care mi-a aruncat in fata acest contract de care nu am avut cunostinta.Mai mult , am situati cupoanelor de pensie ale tatalui meu de la Oficiul Postal si pe unele din ele nu e semnatura tatalui meu. Mai mult, fata paratului lucreaza la Spitalul Judetean avand posibilitatea sa ia legatura cu med legist. Mai mult, paratul mai are casa obtinuta la fel si ginerele lui are casa de 400 mp si teren 36.000 mp obtinute prin contract de intretinere si vanzare. Sunt analfabeti dar hoti, din asta au trait toata viata lor. Ginerele lui este implicat politic, in PNL, fiind... Tot ginerele e sef de sttie Petrom la statia lui V P, cel care a venit ministru in Bucuresti si nu mai avea voie sa detina si alte afaceri. Ce sa va mai spun? Ca fata si ginerele paratului au venituri din handicap, care handicap???? Lucrurile sunt mai complicate si ma scuzati ca am scris atat de mult, Este un caz, cum este o problema pentru un matematician si vrea sa o rezolve.
Mii de scuze si multumesc mult de tot pentru implicare .
Apreciez sfaturile si criticile dvs iar daca am gresit este din cauza ca nu am studiat dreptul, doar facultatea de stiinte economice. Sigur ca in capul meu sunt multe informatii si poate ca am expus trunchiat din toata povestea pentru a nu lungi prea mult.
Multumesc inca o data.
Eu vorbesc, dar el accepta ce vreau eu? Nu prea cred sa renunte usor la bani...
multumesc