avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate elenadenisa

Activitate elenadenisa

Buna ziua!

Am si eu o intrebare, daca nu deranjez.
Eu lucrez, din cand in cand, ca freelancer, pentru persoane din afara tarii, desfasurand o activitate online, activitate pentru care sunt platita. Platile se fac intr-un cont de paypal, apoi imi retrag banii pe card. Trbuie sa declar aceste venituri, sa platesc impozit pe ele, avand in vedere ca nu desfasor cei pentru are lucrez nu au nicio treaba cu Romania. Pur si simplu, ca exemplu, actualizare date pe site-uri, sau update-uri, si persoanele respective ma platesc.

Trebuie sa-mi fac griji?
Nu am firma, nu activez "pe persoana fizica", sau ceva de genul acesta. Doar ca banii imi ajung in contul personal. Am auzit o gramada de versiuni cu verificatul contului, cu impozit pe dobanda la banii din cont.

Sper ca am explicat concret nedumerirea mea, si asavea rugamintea daca se poate, sa-mi souneti si mie in ce situatie sunt sau ce ar trebui sa fac pentru a nu avea probleme in viitor.

Ma gandesc ca banii astia sunt ca si cum mi i-ar trimite o ruda plecata in afara, doar nu mi i-o impozita....nu stiu :(

Multumesc frumos
Buna ziua!
Am o problema fara iesire, din cate mi-am dat seama pana acum.
Din toamna anului 2012, locuiest cu chirie, la etajul 9/9 intr-un bloc din Ploiesti. Din iarna anului 2012, am adus la cunostinta administratiei blocului respectiv ca nu beneficiez de caldura, nu se incalzesc caloriferele, in bucatarie si sufragerie (ap cu 2 cam). In iarna acelui an, 2012, administratorul mi-a spus ca nu se poate face nimic, din cauza faptului ca trebuie golite coloanele pentru revizie si reparatie, si acest lucru nu poate fi facut iarna (prea mult de plata pentru apa pierduta). Prin urmare am platit toata iarna caldura de care nu am beneficiat.
A venit primavara si iar m-am dus la administrator cu aceeasi problema, el promitandu-mi, de aceasta data ca pana in toamna va fi rezolvata problema, GARANTAT.
A venit toamna...nu s-a intamplat nimic.
A venit momentul sa fie furnizata caldura...s-a organizat sedinta cu toti membrii asoc si proprietarii. S-a discutat si problema mea, a fost mentionata in procesul verbal intocmit la momentul respectiv, urmand a fi rezolvata pana va fi furnizat agentul termic.
S-a furnizat agentul termic, iar problema mea nu a fost rezolvata. Proprietarul apartamentului a schimat toate calorifere din casa, intrucat administratorul a spus ca asta este problema, caloriferele fiind din fonta, nu mai sunt bune. #-o
Au fost schimbate caloriferele, insa problema nu a fost rezolvata...
..........
Acum....m-am dus sa reclam faptul ca platesc un serviciu de care nu beneficiez, si ori il platesc dar vreau sa-mi fie rezolvata problema, ori platesc doar pentru cata caldura primesc, la:
- OPC - raspuns: nu e competenta noastra. Du-te la Primarie! #-o
- Primaria : nu putem sa-l obliganm sa repare coloana acum si nici sa-ti recalculeze suma pe care trebuie sa o platesti. Da-l in judecata! X-(

...Unde sa reclam, sau ce sa fac pentru a-mi fi rezolvata problema intr-un fel sau altul...sa primesc caldura sau sa nu platesc ceea ce nu primesc...?????
P.S. nu sunt "baba de la coltul blocului pusa pe hartza", doar ca m-am saturat sa fiu desconsiderata si sa platesc degeaba.
Va multumesc!