Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligat la plata caldurii pe care nu o primesc...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligat la plata caldurii pe care nu o primesc...

Buna ziua!
Am o problema fara iesire, din cate mi-am dat seama pana acum.
Din toamna anului 2012, locuiest cu chirie, la etajul 9/9 intr-un bloc din Ploiesti. Din iarna anului 2012, am adus la cunostinta administratiei blocului respectiv ca nu beneficiez de caldura, nu se incalzesc caloriferele, in bucatarie si sufragerie (ap cu 2 cam). In iarna acelui an, 2012, administratorul mi-a spus ca nu se poate face nimic, din cauza faptului ca trebuie golite coloanele pentru revizie si reparatie, si acest lucru nu poate fi facut iarna (prea mult de plata pentru apa pierduta). Prin urmare am platit toata iarna caldura de care nu am beneficiat.
A venit primavara si iar m-am dus la administrator cu aceeasi problema, el promitandu-mi, de aceasta data ca pana in toamna va fi rezolvata problema, GARANTAT.
A venit toamna...nu s-a intamplat nimic.
A venit momentul sa fie furnizata caldura...s-a organizat sedinta cu toti membrii asoc si proprietarii. S-a discutat si problema mea, a fost mentionata in procesul verbal intocmit la momentul respectiv, urmand a fi rezolvata pana va fi furnizat agentul termic.
S-a furnizat agentul termic, iar problema mea nu a fost rezolvata. Proprietarul apartamentului a schimat toate calorifere din casa, intrucat administratorul a spus ca asta este problema, caloriferele fiind din fonta, nu mai sunt bune. #-o
Au fost schimbate caloriferele, insa problema nu a fost rezolvata...
Acum....m-am dus sa reclam faptul ca platesc un serviciu de care nu beneficiez, si ori il platesc dar vreau sa-mi fie rezolvata problema, ori platesc doar pentru cata caldura primesc, la:
- OPC - raspuns: nu e competenta noastra. Du-te la Primarie! #-o
- Primaria : nu putem sa-l obliganm sa repare coloana acum si nici sa-ti recalculeze suma pe care trebuie sa o platesti. Da-l in judecata! X-(

...Unde sa reclam, sau ce sa fac pentru a-mi fi rezolvata problema intr-un fel sau altul...sa primesc caldura sau sa nu platesc ceea ce nu primesc...?????
P.S. nu sunt "baba de la coltul blocului pusa pe hartza", doar ca m-am saturat sa fiu desconsiderata si sa platesc degeaba.
Va multumesc!
elenadenisa, utilizator
1-Eroare de strategie de solutionare
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie ,care detine responsabilitatea asigurarii in stare tehnica de buna functionare a instalatiilor parte comuna din imobilul de locuit in comun
2-ANPC nu se implica in solutionarea de astfel de spete care sunt in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Nu se implica aproape nici o autoritate sa exercite responsabilitatile si atributiile in locul reprezentantului legal al asociatiei de proprietari
3-Pentru solicitarile adresate asociatiie de proprietari detineti dovada de inregistrare/preluare sesizare ?
Proprietarul de drept al apartamentului detine calitatea sa sesiseze oficial presedintele de asociatie referitor la disfunctionalitatile la nivelul instalatiei de alimentare cu agent termic
Daca exista interes la nivelul asociatiei de proprietari exista posibilitatea initial sa se verifice responsabil factorul care genereaza inexistenta utilitatilor la apartamentul unde locuiti
Nu ati precizat daca si alti proprietari din imobil denunta ca se confrunta cu situatii similare celei cu care va confruntati dv
Teoretic exista posibilitatea remedierii defectiunii si fara executarea unei interventii de anvergura de inlocuire intreaga instalatie parte comuna
Cum apartamentul unde locuiti este situat la ultimul nivel,exista posibilitatea executari de interventii,inclusiv si in acest moment
Interesati-va daca proprietarul de la etajul inferior beneficiaza de caldura
Daca agentul termic circula la etajul 8 inseamna ca defectiunea se afla intre cele 2 nivele
Se poate interveni ,fara a fi necesara golirea intregii instalatii
Am avut si eu o asemenea problema in asociatie. Un apartament reclama faptul ca nu are caldura. Am facut aerisiri repetate ale instalatiei comune si problema se rezolva 1 zi doua apoi vene di nou ca na are caldura. Am chemat pe cineva de la firma de termoficare un maistru care a evaluat instalatia de incalzire si a constat ca robineti care inchideu si deschideau caloriferele erau blocati la nivelul 1. Incercati primul pas: aerisiri ale instalatiei de incalzire. Daca nu merge verificati robineti daca sunt ok. Daca nu merge intrebati vecini de dedesupt daca au caldura si de la acelasi nivel este posibil ca vecini de jos sa fi montat centrala si a obturat teava de caldura. Daca nici una din acestea nu merge incercati sa montati niste aerisitoare automate pe calorifere.