Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GOLIRE SI UMPLERE INSTALATIE TERMICA PE TIMP DE IARNA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GOLIRE SI UMPLERE INSTALATIE TERMICA PE TIMP DE IARNA

Buna ziua!
Voi incepe renovarea totala a unui apartament proaspat achizitionat care necesita imbunatatiri, igienizare totala din motive pertinente.
Se vor schimba si caloriferele.
Fiind iarna si instalatia umpluta cum se procedeaza? Va trebui sa suport cheltuieli financiare pentru golirea si umplerea instalatiei? Si daca "da"....cam care ar fi costul acestei operatiuni?

Multumiri anticipate!
Trebuie sa discutati in primul rand cu administratorul blocului pt. a-l instiinta de neajunsurile -chiar si temporare- ale operatiunii dvs. Civilizat ar fi, ca dansul sa afiseze pe usa imobilului un anunt in care sa specifice perioada in care locatarii vor fi privati de apa calda/caldura.
Si apoi, sa aveti un instalator foarte bun/eventual firma, (dar ma indoiesc, firmele de obicei nu se baga, considera lucrarea ,,prea mica,, personal am lucrat mult mai bine cu un instalator privat decat cu o firma), care sa nu lucreze ,,in dorul lelii,, si sa va termine cat mai repede lucrarea si cu cat mai putine prejudicii pt.ceilalti locatari. Despre costuri, nu va pot spune. Cand am avut o defectiune la apt. meu, am convenit amiabil cu administratorul si cu restul coloanei pt. a termina mai repede lucrarea si a nu tine oamenii o vesnicie fara apa calda sau caldura. De platit nu am platit nimic, doar plata fireasca pt. munca acelui instalator.
ContSters170895, utilizator
Schimbarea caloriferelor se face in afara perioadei de incalzire, asa ca trebuie sa va amanati aceasta operatiune.

L E G E A nr 325/2006
serviciului public de alimentare cu energie termică

Art.30.
(4) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)–(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare in intereseul asociatiei de proprietari si a membrilor acesteia
Problema cu golirea instalatiei de caldura ,difera de la imobil la imobil,conditionat de vanele de siguranta instalate pe fiecare tronson sau scara
Exista asociatii unde instalatia este inca cea originala care nu are montate vane pe fiecare tronson/scara,ceea ce face ca in cazul unor situatii speciale/defectiuni/inundatii sa fie necesara golirea intregii instalatii.c.v agent termic urmand sa fie suportata de proprietarul apartamentului care a generat sau necesitat executia de lucrari pe instalatia de alimentate agent termic
Tehnic,instalarea de vane la nivelul fiecarui calorifer nu necesita un timp de lucru mare,
permitand ca la final sa fie montate fiecare calorifer in parte fara sa mai fie necesara implicarea asociatiei de proprietari
Contravaloarea agentului termic este conditionata de marimea instalatiei/tronsonului care trebuie golit
Conteaza mult cate etaje are imobilul,la ce etaj este amplasat apartamentul dv
Nu cred ca va da cineva aprobarea sa goliti instalatia in plina iarna, nu este o treaba simpla de golit, umplut instalatia si facuta aerisirea, cred ca cea mai buna solutie este sa asteptati pana in primavara cand va fi sistata furnizarea agentului termic.
Administratorul nu are competenta sa decida cand se umple sau se goleste instalatia!
Este hazardat a avansa opinii referitor la necesitatea golirii intregii instalatii de agent termic in conditiile in care ,exista posibilitatea ca asociatia de proprietari ,tocmai pentru indepartarea de astfel de situatii,sa fi instalat pe fiecare scara/tronson vane,astfel incat in situatii speciale sa nu fie necesara golirea intregii instalatii
Conteaza mult si nivelul la care este amplasat apartamentul ,existand o diferenta semnificativa intre volumul de agent care ar trebui deversat in cazul unui imobil cu 10 etaje si solicitantul sa domicilieze la etajul 9 sau la parter
Fara anumite detalii este hazardat a emite raspuns la obiect