Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GOLIRE SI UMPLERE INSTALATIE TERMICA PE TIMP DE IARNA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GOLIRE SI UMPLERE INSTALATIE TERMICA PE TIMP DE IARNA

Buna ziua!
Voi incepe renovarea totala a unui apartament proaspat achizitionat care necesita imbunatatiri, igienizare totala din motive pertinente.
Se vor schimba si caloriferele.
Fiind iarna si instalatia umpluta cum se procedeaza? Va trebui sa suport cheltuieli financiare pentru golirea si umplerea instalatiei? Si daca "da"....cam care ar fi costul acestei operatiuni?

Multumiri anticipate!
@ynocentta

Una e sa golesti instalatia, fie si cu vane pe fiecare coloana, pentru avarii la instalatiile din apartamente sau spatiul comun si alta este sa golesti instalatia pentru schimbarea caloriferelor care este echivalenta unei deconectari temporare.

Nu mai dati raspunsuri care sa incurce oamenii. Legea-i lege cu sau fara vane pe coloana.
Operatiunea nu intentionez sa fie una de duarata. Doar cat se dau caloriferele jos si se pun robineti pe tur si retur ca apoi sa imi montez linistita caloriferele. apartamentul e la etajul 5 din 8 , iar punctul termic e in spatele blocului.
Va multumesc pt raspunsuri. Sper sa am totusi intelegerea asociatiei si a vecinilor pt situatia de fata care mi-as dori sa o pot amana , dar chiar nu se poate folosi baia si bucataria ....:-(