avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrescu_cristian

Activitate alexandrescu_cristian

Răspuns la discuția Reincadrare in munca
Buna ziua ! va multumesc pentru ajutor , dar as mai avea o alta nelamurire grava in opinia mea si anume : Am obtinut copia dupa hotararea primei instante , am bagat-o la legalizat si astept sa iasa (aprox. 1 saptamana mi-a comunicat doamna de la registratura) si impreuna cu cererea de punere in executare sa o depun la fostul loc de munca .
problema mare este ca avocatu meu ( unul destul de cunoscut , nu-i mai dau numele ) a uitata sa treaca in contestatia depusa pentru anularea actului administrativ emis de parata acordarea de despagubiri egale cu drepturile salariale , el a cerut doar reintegrarea reclamantului in functia publica detinuta anterior , fara a mai specifica si despagubiri egale cu salariile indexate , ...... etc. Suma era una destul de mare , avand in vedere durata procesului si a recursului ( aproximativ 3 ani) in jurul sumei de 600 de milioane de lai vechi !!!! uffff .Instanta spune asa : cat priveste insa solicitarea de despagubiri egale cu drepturile salariale( ridicata in cadrul dezbaterilor pe fond) , tribunalul retine ca reclamantul nu a formulat un astfel de capat de cerere prin actiune introductiva , nici ulterior in cauza , printr-o cerere depusa cu respectarea art.132 C. pr. civ. Prin urmare instanta se va pronunta in limitele investirii sale legale , conform art.129. alin 6 C. pr. civ . , neputand acorda mai mult decat sa cerut in acord cu normele procedurale care guverneaza litigiul. Deci no money for me :))
Am vazut un articol in legea 544/2004 care spune ca : Când persoana vătămată a cerut anularea actului administrativ, fără a cere în acelaşi timp şi despăgubiri, termenul de prescripţie pentru cererea de despăgubire curge de la data la care acesta a cunoscut sau trebuia să cunoască întinderea pagubei.
MAREA INTREBARE ESTE : de cand curge acest termen ? de la data deciziei de destituire (acum 3 ani) ? de la data sentintei date de prima instanta ? (acum 2 ani ) de la data pronuntarii recursului ? (acum 1 saptamana) . Stiu ca termenul de prescriptie este de 1 an dar nu stiu de cand curge acest termen . Ma gandesc ca eu nu aveam cum sa cunosc intinderea pagubei pentru ca nu aveam de unde sa stiu cat dureaza tot (proces+ recurs)
Se mai poate face ceva in acest caz ? Deschiderea unei noi actiuni la contencios administrativ pentru despagubiri ? Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns . VA MULTUMESC.
Buna ziua . Pe scurt : am fost destituit dintr-o functie publica , printr-o decizie nelegala in anul 2011 , am contestat aceasta decizie la tribunal , am castigat pe fond , dupa care institutia respectiva a facut recurs. Am castigat si recursul si acum hotararea este definitiva si irevocabila , instanta anuland decizia de destituire din functie si reincadrarea mea in functia detinuta anterior . Problema este ca nu stiu cum sa procedez mai departe , trebuie sa obtin o copie legalizata a hotararii judecatoresti definitive si irevocabile ? Cu aceasta copie sa ma duc la fostul loc de munca ? Trebuie sa fac cerere de reincadrare in munca ? Daca in motivarea sentintei , instanta spune : desfintarea deciziei xxxxxx si reincadrarea in munca a reclamantului in functia detinuta anterior , dar nu spune nimic de plata salariilor care as fi beneficiat pe perioada cat am fost destituit , inseamna ca nu voi primi aceste drepturi ? Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns . Va multumesc !


Buna ziua . Pe scurt : am fost destituit dintr-o functie publica , printr-o decizie nelegala in anul 2011 , am contestat aceasta decizie la tribunal , am castigat pe fond , dupa care institutia respectiva a facut recurs. Am castigat si recursul si acum hotararea este definitiva si irevocabila , instanta anuland decizia de destituire din functie si reincadrarea mea in functia detinuta anterior . Problema este ca nu stiu cum sa procedez mai departe , trebuie sa obtin o copie legalizata a hotararii judecatoresti definitive si irevocabile ? Cu aceasta copie sa ma duc la fostul loc de munca ? Trebuie sa fac cerere de reincadrare in munca ? Daca in motivarea sentintei , instanta spune : desfintarea deciziei xxxxxx si reincadrarea in munca a reclamantului in functia detinuta anterior , dar nu spune nimic de plata salariilor care as fi beneficiat pe perioada cat am fost destituit , inseamna ca nu voi primi aceste drepturi ? Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns . Va multumesc !
Răspuns la discuția Contestatie rezolutii procuror
sa speram ca ii va da exceptia de inadmisibilitate si o va trimite inapoi la parchet , poate scap de el ( dupa aia tot se va duce la instanta :"> sa o conteste ) sau poate ii respinge plangerea inaintata , pentru ca e definitiv . oricum saptamana viitoare sau in 2 saptamani aflu sigur rezultatul si o sa il postez aici .
Răspuns la discuția Contestatie rezolutii procuror
da a prim procurorului de la sectorul 5.
Răspuns la discuția Contestatie rezolutii procuror
se pare ca nu . ultima plangere inainte de a merge la judecatorie a fost la prim-procurorul parchetului de la sectorul 5
Buna ziua ! In urma cu aprox. 3 ani am apelat dupa tel. mobil pe cineva pe care l-am calomniat , amenintat si i-am adresat injurii . Acesta a facut plangere la politie , am fost audiat , nu am recunoscut nimic. Dosarul a fost trimis la Parchet de unde am primit rezolutie cu NUP . Petentul a contestat aceasta rezolutie la prim-procuror aceasta fiindu-i acceptata astfel dosarul sa intors la sectia de politie unde am fost din nou audiat , mentinand prima declaratie . Politia a propus scoaterea de sub urmarirea penala si amenda administrativa in cuantum de 500 de lei , dosarul a fost inaintat din nou la parchet de unde am primit ordonanta de scoatere de sub urmarirea penala si amenda adm 500 ron . Petentului nu-i convine nici aceasta masura si a contestat ordonanta la judecatorie cerand in plangerea adresata instantei daune morale de 10000 ron si aplicarea unei pedepse privative de libertate. Nu m-am prezentat la primul termen iar la al doilea a fost avocatul care a cerut amanarea cu o saptamana a pronuntarii , in vederea depunerii unor concluzii scrise. Credeti ca are sanse sa-i fie admisa plangerea si dosarul sa fie trimis altei instante spre judecare ( infractiunea de amenintare) ?