avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrunae

Activitate alexandrunae

Buna seara,

Teren+constructie cu 2 proprietari in indiviziune, teren intravilan 680mp.
In hotararea judecatoreasca ce tine loc de act de proprietate nu sunt specificate cotele fiecaruia.
Se creaza o conventie de dezmembrare si partaj (cu un desen facut de mana) in care partile convin cum sa dezmembreze terenul si constructia. Conventia contine cotele stabilite de comun acord si este notata in CF.
Una din cele doua parti, vinde titlul de proprietate ce-l detinea conform conventiei de dezmembrare si partaj,unei rude de grad 1(copil) iar in contractul de V/C se specifica ca noul proprietar se supune conventiei.
Intrebarea mea este urmatoarea - Actul de vanzare cumparare poate fi lovit de nulitate daca la masa succesorala a vanzatorului, (dupa deces) copiii se vor ridica cu pretentii asupra terenului ?

Multumesc,
Buna seara,

Am achizitionat o cota parte dintr-un teren aflat in indiviziune, ce avea o conventie de partaj intre cei doi proprietari initiali. Pe terenul respectiv se afla o casa impartita in doua printr-un perete dublu.
In contractul de vanzare cumparare dintre mine si unul din proprietari, mi-am asumat conventia respectiva pe care la 1 an de la semnare, am semnat-o direct intre mine si celalalt propietar.
In tot acest timp, celalalt proprietar a obtinut o autorizatie de constructie pe bucata lui de teren. Cat este de legala aceasta autorizatie ? Tinand cont ca terenul practic este inca in indiviziune, nu avea nevoie si de acordul meu ?

Va multumesc anticipat.