avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate tavi180

Activitate tavi180

Discuție partaj voluntar
Buna ziua!
Am intrat in posesia certificatului de mostenitor impreuna cu cumnatul meu! Pentru a face partajul voluntar la notar este necesar sa facem mai intai cadastrul pentru casa si teren?
Buna ziua!
Ma refer la testamentul facut de sora mea, decedata, fara copii, in favoarea sotului ei, prin care ii cedeaza in totalitate drepturile ei succesorale de pe urma parintilor nostrii decedati inaintea ei.
Precizez ca succesiunea de pe urma parintilor nu a fost inca dezbatuta!
In aceste conditii, testamentul are valabilitate?
buna ziua!
In 2007 am fost inscris la pensie de invaliditate grd. II pe baza urmatoarelor elemente:
-stagiu complet de cotizare 35 ani
-total stagiu de cotizare realizat 8 ani, 5 luni, 21 zile
-stagiu potential 26 ani, 6 luni, 9 zile
Mi s-a precizat ca potrivit legii 19/2000, art. 59 alin. 1 stagiul potential s-a determinat "ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate".
Ulterior, in 2009, am fost trecut din gradul II in gradul III de invaliditate, fiind stabilit un stagiu total de cotizare realizat de 10 ani, 8 luni, 9 zile (fiind valorificata perioada cat am beneficiat de pensie de invaliditate de gradul II). Mi s-a spus ca asa prevedea legea 19/2000. S-a stabilit apoi un stagiu potential de 24 ani. Bineinteles ca punctajul a scazut.
Am stat in gradul III de invaliditate pana in 2012 cand am fost trecut inapoi in gradul II de invaliditate, mentinandu-se elementele din 2009, anume:
-stagiu complet de cotizare prevazut de lege 35 ani
-total stagiu de cotizare realizat 10 ani 8 luni 9 zile
-stagiu potential acordat 24ani
Punctajul a crescut peste nivelul di 2009 dar nu a mai ajuns la nivelul din 2007.
Nelamurirea mea este daca stagiul potential acordat in 2012 este corect acordat, tinand cont ca in 2012 era in vigoare legea 263/2010 care la Art. 75.prevedea ca -" (1) La stabilirea pensiei de invaliditate se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6 si stagiul de cotizare realizat pana la data acordarii pensiei de invaliditate."
Prin stagiul de cotizare realizat pana la data acordarii pensiei de invaliditate nu se intelege stagiul de cotizare realizat pana la data deschiderii drepturilor de pensie de invaliditate care in cazul meu este anul 2007. Prin urmare ar rezulta un stagiu potential la fel ca cel din 2007, respectiv 26ani 6 luni 21 zile deci ar rezulta un punctaj mai mare decat cel stabilit ultima oara.
In acest caz ce e de facut?
Mentionez ca sunt nascut in 1976.
Multumesc tuturor celor ce imi pot da un raspuns corect!
Buna seara!
Contractul de inchiriere al unei garsoniere incheiat de catre o persoana cu handicap gradul accentuat in calitate de proprietar trebuie inregistrat la ANAF? El este scutit de impozit? Daca nu, care este cota de impozit?
Buna ziua!
Mai exista conventia civila sau s-a desfiintat?
Daca exista, ea se incadreaza la activitate dependenta sau independenta?
Adica, poate genera venituri care sa se cumuleze cu pensia de invaliditate de gradul 2 ?
Buna seara!
Am inteles ca s-au facut unele modificari la legea pensiilor si exista dreptul de a cumula pensia de invaliditate cu anumite tipuri de venituri!
La gradul 2 am inteles ca sunt permise veniturile din toate activitatile independente si doar unele activitati dependente! Care sunt acelea? Este permis contractul de munca? Dar conventia civila?
La gradul 3 se mai mentine restrictia de a avea contract pe maxim 4 ore?
Buna ziua! Am o nelamurire legata de drepturile de mostenire! Situatia este urmatoarea; este vorba despre mostenirea de pe urma bunicilor mei din partea mamei; acestia au avut doua fiice, pe mama, in viata, si pe sora ei, decedata intre timp. sora mamei a avut un fiu, de asemenea decedat, inaintea ei, care la randul lui nu are urmasi. Sotul surorii decedate (cumnatul mamei) traieste. succesiunea nu a fost dezbatuta inca! Intrebarea este daca cumnatul mamei are vreun drept de mostenire?
Buna ziua! Sunt nascut la 24.12.1976. La 18 iunie 2007 am fost pensionat de invaliditate gradul 2 avand total stagiu de cotizare 8 ani 5 luni si 21 zile obtinand un punctaj de 0,6236. Am ramas in gradul 2 de invaliditate pana la data de 16 iulie 2009 cand mi s-a schimbat gradul de invaliditate din 2 in 3 punctajul scazand la 0,46517. Stagiul total de cotizare pe decizia din 16 iulie 2009 s-a modificat la 10 ani 8 luni si 9 zile (perioada cat am fost gradul 2 mi s-a considerat stagiu de cotizare am presupus). Am ramas in gradul 3 de invaliditate pana la data de 21 februarie 2012 moment la care am revenit la gradul 2 stabilindu-mi-se un punctaj de 0.57286 iar stagiul total de cotizare de pe aceasta ultima decizie de pensie din 2012 ramanand tot 10 ani 8 luni si 9 zile (de aceasta data perioada cat am fost in gradul 3 nu mi s-a mai considerat stagi de cotizare). Mentionez ca perioada cat am fost incadrat in gradul 3 nu am fost angajat (nu am avut contract de munca). La inceputul anului 2013, pentru lunile ianuarie, februarie, martie am primit o indexare a pensiei (s-a majorat punctajul, nu mai stiu exact cu cat intrucat nu mai am cupoanele) de aproximativ 25 lei lunar. Apoi incepand cu luna aprilie s-a anulat aceasta marire dar nici banii inapoi nu mi s-au retinut pana in ziua de azi. Acest lucru a fost un indiciu pentru mine ca cei de la Casa de pensii Prahova au facut greseli. Acum, in ianuarie 2014 asteptam indexarea pensiei cu indicele de corectie intrucat ultima mea decizie de pensie e din 2012 dar nu am primit decat indexarea de 3,67 a valorii punctului. Mai precizez faptul ca din stagiul de cotizare aproximativ 4 ani am lucrat ca economist la Petrom si 4 ani a fost facultatea si din ianuarie 2014 am ajuns sa am pensia mai mica decat un prieten de-al meu (nascut ianuarie 1979) pensionat tot de invaliditate in 2012 si care a lucrat 2 ani ca agent de paza si caruia i s-a indexat pensia si la inceputul lui 2013 si in 2014 cu indicele de corectie! In concluzie ma intereseaza faptul daca trebuia sa mi se indexeze punctajul cu indicele de corectie de 1,06 conform OUG 1/2013 pe parcursul anului 2013 iar acum in 2014 sa primesc indexarea pe care au primit-o cei pensionati in 2012 tinand cont ca ultima mea decizie de pensie este din 2012. Formularea din lege si anume "data deschiderii drepturilor de pensie", in cazul meu, nu se refera oare la anul 2012 atunci cand mi s-au calculat ultima data drepturile, conform reglementarilor de la acea data? In speranta ca voi primi un raspuns corect va multumesc anticipat!