avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate costinelrusu

Activitate costinelrusu

mersi mult
Multumesc frumos
Buna ziua si scuze de deranj
Am si eu o intrebare . Langa scara blocului un vecin parcheaza masina personala mai exact langa peretele blocului .Are loc platit acolo de la primarie.Acum cateva zile a cazut tencuiala pe masina si a adus la asociatia de proprietari devizul reparatie la masina ,mai exact 8500 lei .Intrebare - asociatia e obligata sa ii plateasca reparatia masinii daca sa intamplat sa cada tencuiala pe masina ? Distanta de unde parcheaza masina si peretele blocului e de maxim 50 cm .Va multumesc
Locuiesc intr-un bloc de zece etaje.Sunt proprietarul unui apartament, eu locuind la etajul noua.De vreo 3 ani de zile cand ploua afara, imi curge apa in dormitor, mai exact se infiltreaza intre apartamentul meu si al vecinului, deasupra ferestrei.. Rosturile de inbinare ale placilor de beton sunt distruse si se infiltreaza apa din exterior catre interior. .
Am solicitat sprijinul Asociatiei de proprietari,raspunsul a fost clar: Peretii exteriori nu sunt parte comuna a condominilui si ca nu este de datoria administratiei si a asociatiei de proprietari. Intrebarea este ?Conform legea:230/2007 art.3 (c ) peretele exterior este proprietate comuna si face parte din condominiu-Un condominiu este format din apartamente. Cine trebuie sa faca reparatiile ? Proprietarul sau asociatia de proprietari ? Multumiri anticipate
Răspuns la discuția Demitere administrator
Da timp de 6 luni pana sa schimbat comitetul . Anexa la CM sa facut intre ea si fostul presedinte de bloc care a stampilat si aprobat fara comitet.
Buna seara.Locuiesc pe o scara de bloc cu 132 apartamente.Din verificarile care sau facut sa observat ca doamna admistrator a facut o anexa la contractul de munca in care a modificat salariul de la 1200 de ron la 2700 de ron lunar . Presedintele blocului si comitetul executiv dupa control au instiintat scris pe administrator cu un preaviz de 20 de zile ca va fi eliberata din functie . Intrebarea mea este daca se poate demite fara acordul proprietarilor sau trebuie convocata o sedinta cu toti proprietarii ? Daca se poate si un temei legal sincer recunoscator

Scuze am gresit . Am uitat sa mentionez ca locuiesc in apartamentul unde functioneaza firma . Si daca se poate sa imi spuneti legea/ temeiul juridic .
La parterul blocului s-a infiintat o firma . Toate bune si frumoase a platit toate datoriile pana acum 1 an de zile cand nu mai vrea sa plateasca gunoiul la intretinere deoarece are contract cu REBU . Doresc daca se poate sa stiu daca e legal si daca nu mai trebuie sa plateasca contributia de la intretinere legata de salubrizare.
O zi cat mai buna .