avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate zimplu

Activitate zimplu

Buna ziua,

Dupa decesul bunicului, tata a platit taxa de succesiune, cu acordul surorilor sale.
Dupa decesul bunicii, nu a mai fost platita nicio taxa sau efectuarea vreunei alte operatii.
Titlul de proprietate al terenului este pe numele tatalui meu.
Este necesara plata taxei de sucesiune si dupa decesul bunicii?
Casa batranesca nu mai exista, s-a construit una in locul celei vechi, in totalitate de catre parintii mei.
Surorile tatalui meu mai au dreputul la ceea ce este pe terenul respectiv?
In cazul in care acestea au decedat, copii lor pot veni sa isi ceara "drepturile"?
Discuție Primul somaj
buna ziua, sora mea, a mers luni si a depus actele pentru intrare in somaj si a fost chemata sa ridice carnetul si cartea de munca pe 04.07 dar o sa fie plecata din localitate pana pe 10.07, doamna de la birou nu a colaborat deloc (stiti ce vreau sa spun), care sunt consecintele neprezentarii si cum poate sa iasa bine din aceasta situatie. Va multumesc!
Buna ziua, casa parintilor mei este situata intr-o zona rurala unde nu sunt riscuri de inundatii, cutremur sau alunecari de teren. Casa este construita undeva prin 1980 si are acoperisul din tigla, acum cu iarna care tocmai a cazut si datorita viscolului, zapada a patruns in podul casei s-a topit si au aparut infiltratii. Polita de asigurare are riscuri suplimentare: incendiu, trasnet, explozie, fenomene atmosferice (inclusiv grindina), greutatea stratului de zapada si gheata etc. Se poate reface acoperisul in baza politei de asigurare? Va multumesc! ( rog moderatorii sa mute discutia in forumul adecvat, in cazul in care nu selectez ce trebuie)