avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA DE SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA DE SUCCESIUNE

Buna ziua,

Dupa decesul bunicului, tata a platit taxa de succesiune, cu acordul surorilor sale.
Dupa decesul bunicii, nu a mai fost platita nicio taxa sau efectuarea vreunei alte operatii.
Titlul de proprietate al terenului este pe numele tatalui meu.
Este necesara plata taxei de sucesiune si dupa decesul bunicii?
Casa batranesca nu mai exista, s-a construit una in locul celei vechi, in totalitate de catre parintii mei.
Surorile tatalui meu mai au dreputul la ceea ce este pe terenul respectiv?
In cazul in care acestea au decedat, copii lor pot veni sa isi ceara "drepturile"?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 10:44, 2 Iunie 2015
Buna ziua,
Inteleg ca s-a dezbatut succesiunea de pe urma bunicului.
Cititi certificatul de succesiune de pe urma bunicului si vedeti ce cote are fiecare succesor.
Trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicii.
Copii surorilor tatalui au drepturi succesorale venind la succesiune prin reprezentarea decedatelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cbcr cbcr Buna ziua, Daca se incepe dezbaterea unei succesiuni in instanta care sunt mai multi mostenitori, se poate cere doar dreptul de proprietate al unui teren ... (vezi toată discuția)
Succesiune ormenisan alina ormenisan alina Bunica mei au decedat in 2009 si 1990. Au detinut o casa si terenuri in judetul Mures. Au avut 3 copii (tatal meu a decedat in 2005) iar unul a locuit cu ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)