Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA DE SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA DE SUCCESIUNE

Buna ziua,

Dupa decesul bunicului, tata a platit taxa de succesiune, cu acordul surorilor sale.
Dupa decesul bunicii, nu a mai fost platita nicio taxa sau efectuarea vreunei alte operatii.
Titlul de proprietate al terenului este pe numele tatalui meu.
Este necesara plata taxei de sucesiune si dupa decesul bunicii?
Casa batranesca nu mai exista, s-a construit una in locul celei vechi, in totalitate de catre parintii mei.
Surorile tatalui meu mai au dreputul la ceea ce este pe terenul respectiv?
In cazul in care acestea au decedat, copii lor pot veni sa isi ceara "drepturile"?
Buna ziua,
Inteleg ca s-a dezbatut succesiunea de pe urma bunicului.
Cititi certificatul de succesiune de pe urma bunicului si vedeti ce cote are fiecare succesor.
Trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicii.
Copii surorilor tatalui au drepturi succesorale venind la succesiune prin reprezentarea decedatelor.