avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela50

Activitate Daniela50



Daniela50 a scris:

In 2008 fiica mea a facut cadastrul si intabularea apartamentului pentru ca a avut nevoie de un credit bancar.. A luat creditul si acum 3 ani l-a achitat. Acum am nevoie eu sa fac un credit in lei dar nu mai gasim cadastrul si intabularea. Ce pot face? Mai sunt valabile in cazul in care nu am facut nici o modificare in apartament? Trebuie sa le prezint anexa la contractul de casa. Am nevoie oare si de adresa bancii de inchidere a creditului fiicei mele? Va rog un raspuns urgent. Multumesc




Sunt pe cale sa rezolv problema. Din pacate am ratacit si contractul de casa. Am fost la ANCPI si imi vor da si contractul de casa si cadastrul si intabularea. Termenul ar fi de cca 10 zile iar costurile cam 300 lei. Voi rezolva asa si apoi vad unde mai trebuie sa legalizez contractul fiind vorba de anul 1978. Cadastrul si intabularea sunt aceleasi deoarece nu am facut nici o modificare la apartament care sa necesite altele noi.
Doresc sa vand cota parte de 3/4 care mi se cuvine din apartamentul pe care-l detin cu mama vitrega. I-l voi vinde ei si este de acord cu 20000Eu. In afara taxei notariale ce mai trebuie sa achit la stat?
Multumesc.
In 2008 fiica mea a facut cadastrul si intabularea apartamentului pentru ca a avut nevoie de un credit bancar.. A luat creditul si acum 3 ani l-a achitat. Acum am nevoie eu sa fac un credit in lei dar nu mai gasim cadastrul si intabularea. Ce pot face? Mai sunt valabile in cazul in care nu am facut nici o modificare in apartament? Trebuie sa le prezint anexa la contractul de casa. Am nevoie oare si de adresa bancii de inchidere a creditului fiicei mele? Va rog un raspuns urgent. Multumesc
Hotararea Judecatoreasca primita admite cererea de chemare in judecata a mea de catre societatea de asigurari si ma obliga la plata tuturor sumelor care includ dauna achitata de catre aceasta,dobanzi, cheltuieli de judecata, taxa de timbre,onorariu avocat si onorariu expert.
Desi am invocat verbal in cursul sedintelor de judecata dar si in scris faptul ca am fost chemata in judecata in afara termenului de prescriptie, in motivarea sentintei Instanta de judecata spune ca societatea de asigurare nu a avut cunostiinta de adresa mea inainte de a I se recomanda chemarea mea in judecata de catre Administratia blocului unde locuiesc. Fapt care este incorrect.Deoarece in Nota Interna facuta de catre inspectorul de daune pentru plata despagubirii se mentioneaza cu recuperarea ei de la ap unde locuiesc eu.
Mi-am angajat avocat si am declarat Apel.Tribunalul mi-a pus in vedere, in scris, sa achit taxa judiciara de timbru in contul bugetului local al unitatii administrative-teritoriale in care imi am domiciliul. Mi-am sunat avocata dar aceasta deja achitase taxa in contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale al sediului Casei de Avocatura care este diferit de al meu.
Din acest motiv in baza OUG 80/2013 la termenul de judecata din luna ianuarie 2016 tribunalul a invocat si pus in discutie exceptia netimbrarii cererii de apel.Prin decizie civila instanta a admis exceptia netimbrarii cererii de apel, invocate de instanta din oficiu si a anulat apelul formulat de mine in calitate de apelanta-parata impotriva sentintei civile pronuntata de catre Judecatorie.
Am incercat sa obtin o revenire asupra acestei decizii printr-o Sesizare la CSM.Raspunsul acesteia mi-a venit ieri prin posta:judecatorii au procedat correct,nu am contestat aceasta,am cerut doar o modalitate de a se accepta aceasta taxa si implicit dreptul meu de a face acest apel.Citez:,,Faptul ca apelanta si-a ales domiciliul in vederea citarii in Sectorul ...nu este de natura a duce la respingerea exceptiei netimbrarii cererii de apel, atata timp cat legea nu prevede posibilitatea ca taxa judiciara de timbru sa fie achitata in bugetul local al unitatii administrati-teritoriale in care se afla acest domiciliu ales. Alegerea domiciliului are relevanta numai in materia citarii partilor, iar nu in materia taxelor judiciare de timbru,,.

Nu am dat inca acest raspuns avocatului pe care l-am angajat.Si care mi-a spus cand am facut Sesizarea in nume propriu ca a mai platit taxe prin Casa de Avocatura pentru alte procese ai raror subiecti aveau domiciliul in alte sectoare.Nu il invinovatesc pe avocat,a vrut sa fie operativ, sa ma ajute.
Mai am oare vreo alta posibilitate de a mi se accepta Apelul?
Va rog un raspuns. Multumesc.
hudro a scris:

AR trebui sa gasiti un avocat care sa fii lucrat mult timp in asigurari ca consilier juridic, iar de ceva vreme sa fii intrat in Barou. Pe moment nu stiu sa va recomand vreo persoana, iar pana la termenul invocat de Dvs chiar nu mai este mult timp. Nici nu sunt in tara inca o saptamana.


Multumesc pentru raspuns si sfatul dat.Asha voi face.Poate gasesc pe net sau poate chiar pe acest site.

Va multumesc ff mult Dle Hudro. Am primit Sentinta prin posta. Instanta a considerat legal faptul ca fostului meu vecin care nu mai locuieste in apartamentul de sub al meu din 2006 -conform CI a dansului pe care am primit-o de la instanta impreuna cu celelalte acte- asiguratorul i-a emis Polita si Anexa la Polita pe adresa dansului din bulletin si a trecut ca adresa a locuintei asigurate adresa la care locuiesc eu si deci este indreptatita sa-mi ceara mie achitarea sumei pe care i-a platit-o acestuia, la cerere, pe baza de xerocopii ale unor fotografii pe care inspectorul de daune chemat de mine in instanta nu le-a putut preda in original.Nici pe PV de constatare a daunei nu exista alte semnaturi decat ale acestui inspector si ale locatarului.Un alt document pe care instanta nu l-a luat in consideratie si pe care eu l-am primit impreuna cu celelalte documente este un Raport la data de 29.09.2010 al agentului de asigurari. In care se precizeaza: Neincasata suma de 324 Ron.Dauna pretinsa si achitata de catre asigurator 848 Ron la data de 23.10.2010. Desi conf Raportului a platit doar o singura rata pana la data despagubirii , in valoare de 108 Ron. Din Polita am dedus ca Asigurarea a fost facuta de catre acest locatar la data de 19.06.2010 pentru suma de 1000 Eu.. in cadrul unei campanii a asiguratorului ,,Casa Ta,,.Este oare correct? Nu cred!
Sunt deci buna de plata pentru suma plus dobanzi de la data de 23.10.2010 cand asiguratorul i-a platit acestuia c/v daunei pana la totala achitare a datoriei.Plus cheltuielile cu expertul, plus...
Nu mai vorbesc despre faptul ca instanta ma citeaza pe mine ca fiind aceea care depun Polita!
Asociatia de Proprietari a castigat si ea,administratorul a mintit cu gratie in instanta fara a I se cere probe.Idem fostul locatar.Am vrut sa le pun intrebari, doar eu i-am chemat ca martori ( pe insp de daune, administratorul,locatarul),si in cerere am precizat aceasta. Instanta mi-a replicat sa fac Nota scrisa.Am facut si degeaba!

Si, intr-un total respect fata de statutul meu de Parat chemat in Garantie de catre o mare societate de asigurari, Judecatoria imi trimite prin Posta aceasta Sentinta nesemnata de catre Judecatorul de caz si de catre Grefier si nici cu vreo stampila sau semnatura ,,Conform cu originalul,, Simplu, 4 pagini scrise la calculator.Mi le putea trimite oricine.
As dori sa stiu parerea unui avocat, va rog.Am termen de recurs 30 de zile, pana pe 20 septembrie a.c.
As dori sa stiu, o pot returna si sa cer un exemplar conform legii in vigoare urmand ca termenul sa curga de la data la care il primesc pe acesta?
Oricum acum sunt in cautarea unui avocat care sa ma reprezinte la recurs.
Va multumesc.
La data stabilita pentru expertiza reclamanta nu s-a prezentat iar eu am fost la parastasul de un an al tatalui meu.Nu am putut anunta expertul pentru ca nu am avut nr dansului de telefon.Expertul impreuna cu administratorul blocului au intocmit un PV.Expertul a tras niste concluzii de genul, nu se poate stabili din pct de vedere tehnic dupa 5 ani daca a fost sau nu o inundatie dar de vina este parata, adica eu.
Mult chin degeaba. Dna judecator nu mi-a luat in consideratie notele de sedinta.Pentru ca in instanta neavand avocat nu-mi permitea sa vorbesc.Hotararea este data.Platesc eu tot ceea ce a platit asiguratorul fostului meu vecin care nu a fost niciodata proprietar al apartamentului si care nu locuia acolo in 2010.Asiguratorul a prezentat in instant o polita de asigurare a respectivului intocmita pentru actuala lui adresa de domiciliu si completata intr-un spatiu gol cu adresa unde locuiesc eu. Si instant i-a admis-o.I-am citat ca martori pe el, pe administrator si pe inspectorul de daune.Am dorit sa le pun intrebari, nu am fost lasata.Plus,plus.Hotararea nu s-a redactat, am aflat date de la Bir de Rel cu Publicul. O astept sa fac recurs. Imi voi cauta un avocat.Sunt f curioasa cum isi motiveaza Dna judecator Hotararea data.
Expertul nu a putut veni la data stabilita din motive intemeiate,se afla in provincie la o alta expertiza.Instanta a stabilit in sedinta un nou termen pentru ca expertul sa aiba timp sa vina la mine sa faca expertiza.

-Intre timp,cautand prin actele din casa,am gasit un Bon de materiale pe care mi l-a scris instalatorul care a venit sa faca reparatia.Sunt inscrise in el toate materialele pe care le-a folosit la reparatie,unele dintre ele si cu pretul.Bonul este insa scris de mana.Pe instalator nu mai am de unde sa-l iau.Valoarea materialelor chiar nu ma intereseaza!
Bonul are data cand am facut reparatia si care coincide cu data la care Asociatia Proprietarilor din blocul meu spune,declaratie scrisa depusa la dosar,ca prin reprezentantul ei a constatat inundatia din apartamentul meu,a inchis si deschis apa de la subsolul blocului.In interogatoriul dat in fata instantei declara ca nu au facut nici o reparatie la coloana principala din apartamentul meu.Ca nu au in contabilitate nici un cost in acest sens.Adevarat,eu am facut-o!In zapaceala aceea chiar nu m-a interesat daca imi vor plati sau nu reparatia.
Vazand Bonul mi-am amintit ca instalatorul,o persoana f simpatica,mi-a spus sa-l iau eu ca dansul nu are ce face cu el,poate mie imi va folosi.Ma gandeam sa-l dau expertului cand va veni.

-Aseara Admin blocului mi-a spus ca stie despre amanarea termenului si ca va veni si dansul in ziua cand va avea loc expertiza pentru ca are si dansul Notificare de la expert.Si sa stau acasa!

Am si eu doua intrebari si va rog f mult,un raspuns,un sfat,o idee,URGENT VA ROG MULT!

1/Bonul pe care-l am de la instalator ma ajuta daca-l dau expertului?In notificarea dansului catre mine scrie sa-i pun la dispozitie orice acte am.

2/In prezent pe rol este,la fond,procesul intentat de asigurator,in calitatea sa de Reclamant,Asociatiei Civile a Proprietarilor din blocul meu-Parat, si eu Parat-Chemat in garantie.
Aceasta sugestie de,,chemare,,ca urmare a cererii Asociatiei Civile de Proprietari prin Intampinare la actiunea Reclamantului, societatea de asigurari,nedocumentata cu acte.Expertiza I-a fost acceptata de catre instanta asiguratorului Reclamant,la cererea sa in sedinta publica fara participarea Paratului Asociatia Civila de Proprietari conform incheierii de sedinta.Dar nici a mea in calitate de Parat-Chemat in Garantie..Paratul,Asociatia Civila a Proprietarilor nu s-a mai prezentat in instanta decand am fost chemata eu in garantie de catre Reclamant..Au depus si dansii in acest dosar o Cerere de chemare a mea in garantie dar nu si o Cerere de Actiune in judecata a mea.Deci dansii nu sunt Reclamant ,au ramasParat la fel ca mine in aceea parte a dosarului in care asiguratorul este Reclamant..Instanta nu a dat pana acum raspuns la Cererea dansilor de chemare a mea in garantie si nu I-a numit Reclamant..Nu inteleg cine a comunicat expertului sa le trimita Notificare si dansilor.

Intrebarea mea este sa accept sau nu,in aceste conditii,in ziua expertizei,prezenta Paratului Asociatia Civila a Proprietarilor prin reprezentantul desemnat de aceasta?

Va rog mult de tot un raspuns!Multumesc anticipat!
Stimate Domn avocat,ati avut dreptate.Instanta a luat in consideratie numai cutuma depusa la dosar de catra avocata asiguratorului in priviinta termenului de prescriptie iar aceasta cutuma a repus pe rol dosarul dupa aproape 4 ani.Era vorba despre o Sentinta data la Curtea de Apel Bucuresti,doua societati,nici o persoana fizica.Cu final,casarea si retrimitere la...La unul dintre termene,la care eu nu am fost prezenta dar nici reprezentantul paratei Asociatia de Locatari,eu sunt si parata si luata in garantie,a dispus expertiza.pentru data de 16.01.2015.La urmatorul termen cand am fost prezenta,desi nu am fost citata de catre Judecatorie, ca de obieci,Judecatoarea mi-a obstructionat timp de o ora cererea de a vedea dosarul,intrucat Dna av a reclamantei era inca in sala pentru un alt proces.Dupa plecarea dansei,desi stie acum cine sunt,mi-a spus ca sedinta s-a amanat din lipsa expertiza.Formalitatile pentru expert s-au facut a doua zi dupa prima sedinta la care eu nu am fos,deci nici sa contest nu mai puteam.De la expert am primit Notificarea ieri 12.01.2015,prin posta cu confirmare de primire pentru data de 16.01.2015.Deci nu min 5 zile cat prevede legea ci aproape 4.Personal voi accepta expertul,la cum s-a judecat aceasta cauza nu vreau sa ma trezesc si cu taxa dansului de 1000 lei in sarcina mea.Totusi nu mi se pare normal si nici legal nu este ca instanta sa nu tina cont de faptul ca dupa 4 ani si jumatate o expertiza tehnica este interpretativa.Am citit dosarul si am tras urmatoarele concluzii:desi atat asiguratorul cat si parata Adm de Proprietari declara in sedinta ca vor administra probe cu documente si interogatoriu unicei martore,sotia,daca o mai fi, a pretinsului proprietar,nu este sigur,acestea s-au administrat doar unilateral,de catre asigurator si nu prin interogatoriu ci Dna respectiva a spus ce a vrut dansa.Ceva neutru,mintind ca intr-o zi,nu mai stie care,chiar a venit la mine sa spuna ca o inund.Va dati seama in ce situatie sunt.Dar atata timp cat la dosar se depune un Contract de Constructie xeroxat cu umbre si doar o pagina,din care nu rezulta proprietarul apartamentului,CI a pretinsului proprietar in care acesta are din 2006 alt domiciliu,lipsesc insa Polita de asigurare si Anexa ei.Eu le-am primit si le-am trimis si instantei cand am facut intampinarea.Din acestea reiesind domiciliul dansului din 2006.Si inca ceva f ciudat pentru mine.Presedinta Completului a fost schimbata dupa depunerea de catre mine a Intampinarii si plingerilor.Actuala le-a ignorat..total.Nu,stiu nu o pot recuza.Oricum sentinta nu poate fi din start definitiva si pana atunci sigur voi gasi o solutie.Normal,un avocat pentru ca in sfarsit,Dna Presedinta sa imi permita si mie sa-mi sustin cauza.Si sa nu ma mai simt ca un infractor de drept comun fara dreptul prezumtiei de nevinovatie.
Normal.ce alt sfat puteam primi de pe acest site decat sa-mi iau un avocat.Care sa ce?Sa constate ca un coleg de al sau aparator al reclamantei a depus in Tribunal acte care dovedesc clar un fals intellectual la firma de asigurari?Sa fim seriosi!Posibil sa fac si aceasta cand epuizez toate posibilitatile legale de aparare la indemana unui cetatean de rand ca mine.Fara posibilitati materiale sa-si angajeze un avocat pentru a-si dovedi nevinovatia.Chiar daca pretentia este prescrisa si instanta a acceptat-o ca dizjunctie intr-un dosar. Instanta dispune chiar daca nu am nici o relatie juridca cu reclamantul societatea de asigurari si termenul de reclamatie este prescris..Am toate dovezile ca este de la coloana principala,m-am uitat,in sf si eu.Dar nu vreau ca eu sa scap si sa plateasca Societatea de Proprietari a blocului in care locuiesc.Sa plateasca cine a falsificat documentele la firma de asigurari.Presedintele Asociatiei,ca persoana fizica pentru decklaratii false,nedocumentate si de capul dansului si asha spre informarea Baroului Bucuresti,Dna avocat a asiguratorilor care nu-si recunoaste vina.Aici nu cred ca va avea un ecou prea mare.Deocamdata faptul ca plangerea mea nu a ajuns la Dl Director al Societatii de Asigurari fiind deviata nu inteleg prin ce manevra la Of Juridic care a vizat plata si care desigur mi-a raspuns dupa o sapt de la prezentarea mea la sediul firmei, of Juridic are un alt sediu,separat de acela sa-i spunem commercial,cam o luna si jumatate de la plangere,si fara semnatura Dl Director si nu in legatura cu ce am scris eu in plangere.imi este suficient si imi confirma faptul ca in aceasta societate de asigurari ceva este ff putred.Ceva de genul sa plateasca proasta decat sa ne pierdem noi locurile de munca caldute.Pentru ca suntem tineri.Luni incerc sa aflu daca nu cumva si Dl Director isi are biroul in cel de al treilea sediu al firmei asha cum vineri am aflat ca Of juridic este separat de acela comericial si deoarece nu am stiut aceasta am trimis adresa la sediul inscris pe site.Nu am ridicat raspunsul de la Dna jurist a firmei de asigurari,raspuns care mi se trimisese print-un curier.Nu se refera la plangerea mea catre Dl Director si nici la data inscrisa pe Confirmarea de Primire semnata de,oare cine din societatea dansilor?Ci strict la dosarul deschis mie de catre Societate.Cica curierul dansilor daca nu te gasesc acasa nu are obligatia sa te avizeze.Cred ca aceasta este f convenabil pentru aceasta firma de asigurari in caz de litigiiTe trezesti cu pleasca direct in Tribunal.O retrimit,sunt f sigura.Si cei de la Tribunal tot in cutia postala imi lasa citatiile desi pe citatie scrie un ceva de genul,,de la data semnarii pentru primire,etc,,.S-o lase si curierul lor.Nu pot spune ca nu stiu textul ei,camerele de luat vederi ale societatii m-au pozat cand o citeam.Cu tot respectul pe care inca il am pentru avocati si judecatori,majoritatea de buna credinta,asha ceva este illegal.Un abuz si o desconsiderare a persoanelor care nu au avut niciodata de a face cu notiuni juridice.Tarate in judecata pentru interese material meschine.Norocul meu ca mai stiu cate ceva.Sigur nu dijnug si eu din dosarul mama plangerea mea catre Presedintele Asociatiei de Proprietari si nici nu voi deveni Paratul-Reclamant.Imi voi satisfice curiozitatea in priviinta motivatiei Instantei de scoatere din dosar a Asociatiei de proprietari impotriva careia actiunea a fost introdusa in termenul de 3 ani.In baza PV intocmit de asigurator din care reiesea ca vina este a ei in blocul unde locuiesc eu.Ca apoi sa fie a mea unde locuieste si este proprietar si posesor de polita de asiguirare si anexa si unde a fost despagubit reclamantul.Cam 6 km distanta.Apoi mai vad eu ce fac!Am timp sufficient desi aceasta situatie mi-a creat deja un stress.Pentru ca in loc sa-mi traiesc linistita viata de pensioner trebuie sa imi pierd timul cu excroci.