Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pot face? Despagubire a unui pretins proprietar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pot face? Despagubire a unui pretins proprietar pentru o pretinsa paguba

In luna august a anului 2010 in momentul in care am deschis apa la chiuveta de la baie datorita presiunii apei pe coloana principala s-a desprins teava
care asigura legatura intre scurgerea mea si coloana principala si apa din coloana principala a inceput sa curga spre apartamentele de sub cel al meu.
Blocul nostru are coloanele exterior apartamentelor.
Am alergat pe scari si am inchis apa rece de la robinetul de la subsol.Vecina de sub mine nu era acasa,doar mama ei care nu locuieste la aceea adresa.
I-am spus si I-am precizat ca apartamentul meu nu este inundat curgea de pe coloana principala si am intrebat-o daca la dansii este ceva.Mi-a raspuns ca doar o mica pata pe tavan in dreptul becului,intrucat apa a curs doar maximum 5 minute-locuiesc la etajul 2- si nici vorba despre vreo inundatie in apartamentul meu.
La parter avem o Asociatie, la dansii nu era nimic.
Am chemat imediat instalatorul blocului care a vazut ca baia mea era uscata si
care a facut remedierile necesare punand
si un robinet exterior langa coloana.Totul pe cheltuiala mea.
Ulterior acestui mic incident desi m-am vazut in nenumarate randuri cu vecina mea fiica doamnei respective aceasta nu mi-a spus ca ar avea vreo pretentie.
Nici administratorul si nici presedintele Asociatiei de locatari nu m-au instiintat
verbal sau in scris dupa incident despre faptul ca respectivii vecini
ar fi facut vreo plangere la dansii.Verbala sau in scris.Nici adminstratorul blocului si nici presedintele Asociatiei de Proprietari nu au venit la mine sau la vecinii respectivi chemati de catre mine sau de catre ei pentru vreo constatare.A
Asha au trecut 3 ani si 5 luni.
In data de 17 ianuarie 2014 am primit de la Judecatoria Bucuresti o Comunicare adresa prin care mi se comunica faptul ca sunt chemata in garantie intr-un dosar din anul 2013 in care Asociatia de Proprietari a blocului unde locuiesc este in stadiul de judecata pe fond cu Societatea de Asigurari la care vecinii mei au Polita de asigurarepentru plata unor daune solicitate de catre vecinii mei catre aceasta Societate in baza politei de asigurare generala pe care o au acestia incheiata cu aceasta societate.
Si ca Societatea de Asigurare a determinat faptul ca pretinsa inundatie a apartamentului de sub mine a avut loc datorita coloanei principale a blocului si deci raspunzatoare pentru pagubele pretinse
de catre vecinii mei este Asociatia debloc.In anexa mi s-a comunicat si Cererea de chemare in garantie inaintata de catre Asociatia de bloc instantei prin presedintele asociatiei.Precum si Intampinarea facuta de catre aceasta prin care sunt declarata eu vinovata.
In cerere se precizeaza e asemenea ca vinovata de pretinsa inundatie sunt eu nu asociatia.Am depus in 25 de zile Raspunsul cerut de catre Tribunal
explicand situatia si precizand faptul ca cele scrise de Presedintele de bloc nu sunt reale.Nimeni din Comitetul de bloc nu a venit sa constate faptul ca eu am baia inundata asha cum declara dansul in scris ,Adeverinta data vecinului meu.Ca nu s-a intocmit nici un act constatator
in aceea perioada.Nu am primit nici o plangere in sensul respectiv.Am cerut sa fiu scoasa din cauza -se judeca pe fond- intrucat nu am tangent cu Societatea de Asigurari.Si deja au trecut peste trei ani de la data pretinsei inundatii fara ca pana la data primirii Instiintarii sa fiu contactata pentru a plati ceva.
Instanta pare a nu fi citit cele scrise de catre mine sau nu le-a luat in consideratie pentru ca acum sunt chemata de catre Societatea de Asigurari
in calitate dubla,garant si parat.Si mi se trimit in anexa actele constatarii daunei facute de catre ea la cererea vecinilor mei in luna respectiva a anului 2010
Pecum si Adeverinta data de catre Presedintele Asociatiei de Bloc acestui vecin
datata o luna dupa producerea incidentului si prin care Presedintele
declara sub semnaturaca inundatia din apartamentul respectivului vecin
este din cauza avariei la instalatia din baia mea.Si ca adeverinta este data pentru a-I folosi vecinului la intocmirea formelor cu firma de asigurare si a recupera daunele produse in apartamant ca urmare a inundatiei.
Nu inteleg cum a putut da o astfel de declaratie datata la o luna dupa ce a avut loc pretinsa inundatie atata timp cat nici dansul si nici administratorul sau Comitetul de Bloc nu mi-au facut in aceea perioada si nici in acesti trei ani nici o comunicare verbal sau scrisa ca au vreo plangere in acest sens de la vecinii de sub apartamentul meu.
.In plus in dimineata aceea dansii erau amandoi la serviciile pe care le au.Nici ulterior in seara zilei respective nu au fost chemati de catre vecinii mei sau de catre mama lor pentru a vedea despre ce este vorba,vecinii nu au facut o plangere verbala sau scrisa.Am termen 26 mai ac ,,in calitate de chemat in garantie in procesul Societatii de Asigurare cu Asociatia de Proprietari dar si
in calitate de parat,, asha scrie in Citatie.Intrucat am fost introdusa in cauza.Si mi se cere iar sa depun o Intampinare la actiunea principala.Adica aceea a Firmei de Asigurare in calitate de reclamanta impotriva paratei a Asociatia de Proprietari a blocului in care locuiesc.In care I se solicita celei din urma 848.00 lei despagubire achitata de catre Omniasig vecinilor mei la data de 26.10.2010 in dosarul de dauna incheiat cu acestia plus 185,34 lei dobanzi legale BNR de la data platii despagubirii pana la data actiunii Firmei de Asigurare
impotriva Administratieide Proprietari (22.07.2013) a blocului in care locuiesc.Pe care desigur Asociatia de Proprietari prin Presedintele ei le solicita de la mine.Am inteles in sfarsit ca Firma de asigurare a platit deja vecinilor mei contravaloarea daunei -cf Deviz de calcul copie trimisa mie-ca a dat in judecata Asociatia de proprietari si aceasta nu vrea sa plateasca.deci este in process cu ea.
Am primit si copii ale devizului pentru suma de 848.00 lei plus dobanzi pe care
Societatea de asigurari le cere Asoc de Proprietari prin Chemarea in judecata a acesteia din 22.07.2013 si niste xerocopii ale unor fotografii de cum aratau cica peretii in baie si exterior,pe hol.Plus Deviz de cum au decopertat gletul pe hol,glet tavan,zugraveli lavabile ,plus plus plus.Valoare totala 848 lei.
Ce pot face?De ce trebuie sa depun si eu o intampinare la actiunea in instanta
a Societatii de Asigurare impotriva Asociatiei de proprietari atata timp cat eu am scris in Raspunsul meu trimis prima data si faptul ca nu am nici o legatura cu Asiguratorul ca nu stiu cand au facut constatarile pentru ca nu am fost solicitata.Si am rugat sa fiu scoasa din acest dosar.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
1-Pentru clarificare este imperios necesar sa obtineti document care sa ateste statutul instalatiei care a generat evenimentul
2-Avand in vedere complexitatea situatiei si calitatea dv este de preferat sa apelati la persoana specializata care sa poata analiza temeinic dosarul sa hotarasca strategia de reprezentare si aparare a intereselor dv
Multumesc pentru raspuns.
1.La data respectiva reparatia a fost facuta de catre instalatorul blocului care a facut remedieri si la teava de la coloana blocului si care apoi a racordat chiuveta mea cu un nou cordon.Instalatorul respectiv nu mai lucreaza pentru noi.Deci nu am de unde sa-l iau.In plus nu I-am cerut factura.
2.Asiguratorul I-a despagubit pe vecinii mei iar documentele pe care mi le-au dat in xerocopie nu au antetul firmei de asigurare,sunt doar hartii scrise la calculator cu semnatura persoanei care ar fi constatat inexistenta inundatie.Fotografiile cu ,,paguba,, si ,,dezastrul,, din baie si hol pot fi truncate.
3. Timp de 3 ani si 5 luni nu am aflat de ceea ce vecinii mei si asiguratorul fac.Cred ca atunci cand un asigurator plateste o dauna se procedeaza dupa anumite norme,la fel ca in cazul accidentelor de circulatie,de ex,cand se intocmesc imediat PV de constatare.In cazul meu nici vorba despre asha ceva.A platit doar el stie in baza caror constatari si cand au fost ele facute.Deci daca peste alti 3 ani vecinii mei mai inventeaza altceva si pe baza de cunostiinte primesc o alta despagubire eu voi fi obligata sa o platesc?Mi se pare absurd.
4.Nu am primit nici o copie a vreunei incheieri de sedinta in instanta in care judecatorii sa fi spus ca imi resping cele scrise de mine ci doar o Citatie semnata de grefiera Tribunalului de sector.Deci instant de judecata a ignorant motivatiile mele.Ma implica in acest proces pentru ca Presedintele de bloc a facut totul de capul lui inclusiv aceea Declaratie pe proprie raspundere.Iar administratorul cu care am vorbit a refuzat sa plateasca suma ceruta de catre Asigurator si I-a sugerat sa ma dea pe mine in judecata..Habar nu am avut despre aceasta tevatura.In plus vecinul respectiv lucreaza in strainatate de peste 4 ani si vine f rar in tara iar sotia lui la firma de constructii care a facut remedierile.Nu acum 3 ani ci acum un an asha cum am aflat acum 3 zile de la vecinii lor de palier.Deci?
5.Nu sunt de accord sa fac eu dovezi dupa 3 ani si sa ma implic in ceva ce nu are legatura cu mine.sa fiu tarata in process si sa platesc cu bani si mai ales cu nervi.
Consider ca exista inca niste termene legale pentru constatarea prejudiciilor cauzate unor personae,niste acte care trebuiesc intocmite in acele momente sau intr-un timp util si posibilitatea de rezolvare in primul rand amiabil,in cazul meu daca era asha ceva intre mine si vecin sau cu ajutorul Comitetului de bloc.,Administrator si Presedinte.Iar eu sa fiu prezenta in momentul constatrii pretinsei pagube si sa semnez un PV de constatare,in acest caz intocmit de Comitetul de bloc cu mine,vecinul si atunci si instalatorul care a constatat paguba.Inca mai cred in legile din tara asta si nu pot accepta ca pentru faptul ca sunt o persoana singura,pensionara trebuie sa accept astfel de aberatii.Voi face o plangere la Tribunal.
In toata aceasta perioada am cerut acte,dovezi si am refuzat sa cred ca lipsa unor dovezi clare poate determina o instant de judecata sa accepte cererea unei Dne avocet a asiguratorului vecinului meu de introducere a mea acum ca parat.Si totusi cererea I-a fost acceptata!Mie insa nu mi s-au dat actele solicitate,pentru ca ele nu exista.Adica daca nu PV de constatare a inundatiei din apartamentul de sub mine macar unul de conciliere cu mine si de refuz al meu de a plati milionul de lei pentru zugravirea tavanului.Sau aceea Hotarare a Comitetului Asociatiei de Proprietari de dare a mea in judecata ca urmare a faptului ca vecinul de sub mine a cerut sa-si recupereze paguba de la Asociatie pentru ca eu nu I-am platit,la cerere banii necesari rezugravirii tavanului.Pe care eu nu l-am vazut ca nu m-au primit in casa parintii sotiei aceluia care se invoca drept proprietar.Si care este de fapt sotul fiicei lor.
Mi s-au trimis de data aceasta acte dar nici vorba de vreo incheiere de Sedinta.Actele sunt trimise de Dna avocat al firmei de asigurare ca pentru una tantii far cultura,far scoala,o amarata de tanti Lina din Vai de ei!In xerocopie si desigur cu semnatura dansei pentru conformitate.
Care conformitate suna cam asha:
-Contract de construire,xerocopie cu dungi negre in cruce peste adresa si data si fara
semnatura proprietarilor.Cunosc pentru ca am unul la fel.
-Polita de asigurare pe numele ,,proprietarului,, apartamentului cel cu Contractul de construire (anii 80-fiica nu era casatorita cu ,,proprietarul,,,parintii ei sunt inca proprietarii apartamentului) polita care,rasul rasului,are o alta adresa unde dansul locuieste cam de 5 ani.Si este o polita facuta pentru Asigurare cum am si eu.Nimic insa despre inundatii sau terti.Dar s-a facut rapid o anexa,aceeasi data cu Polita.
-Mi-a trimis Dna avocat si xerocopii ale raportului cum nu a cam platit dansul asigurarea lunara la data cand a fost despagubit.Si cu certificarea lui sub semnatura cum ca vecina de la ap.x este vinovata de inundatia produsa lui la adresa unde locuieste acum
undeva pe la etajul 6 si un altul cum ca daca I se plateste dauna nu mai are alte pretentii.Cred ca nici Polita de asigurare.Si Capac,CIul dansului cu adresa alta decat aceea unde locuiesc eu.Concluzia mea,societatea de asigurari care l-a despagubit rapid,cam o luna de la cerere,i-a platit daunele pe o alta polita de asigurare,aceea a domiciliului unde locuieste de 5 ani.Si o xerocopie cu o stampila,,Achitat,,,cand,cum,cu ce nici vorba.Precizez,toate actele pe foi albe fara antetul sau stampila societatii de asigurare.Sa fie oare
legal sau este un fals intellectual?Mai am poze cu multe umbre,tot in xerocopii,zici ca a plouat direct in hol !Devize,sume mari,apoi modificate,in sfarsit au stabilit suma totala!Tot pe hartii albe,fara semnaturi doar de conformitate cu originalul de la Dna Avocat.
Si pentru a pune Capac la toate,declaratia pe propria raspundere a Presedintelui de Asociatie ca la data respectiva a constatat inundatia si la mine si la vecin.Era la servici incidentul
s-a petrecut dimineata la orele 9.30-10.00.
Ah si uitam,societatea de asigurari prin Dna Avocat imi cere sa platesc si penalizari pentru neplata sumei respective calculate pe cei trei ani si multe luni pana la data platii.A facut si un table dansa!Ce mai pensia mea de doua ori!
Am facut sesizare la Presedinta Sectiei civile,am anexat actele care arata ilegalitatea facuta de societatea de asigurari.Am cerut amanarea judecatii pana nu primesc Incheierea de sedinta,sa stiu si eu completul de juidecata si cum de au ajuns ei la concluzia ca trebuie sa-i accepte cererea Dnei avocat de implicare a mea dupa ce au analizat actele depuse de dansa?
Ce am obtinut?NIMIC!O amanare a termenului de judecata,comunicata mie sec,printr-o adresa pentru care nici nu am semnat de primire dar in care se precizeaza ceva si de genul de la data semnarii de primire.Dar nu asta conteaza.Ci doar ca ma destul timp sa dau in ei cu tunul,inclusiv in instantade judecata si in Dna Avocat!Si daca nici asha nu merge poate ma ajuta mass media.
V-am scris acestea deoarece este un fapt care posibil sa nu se mai fi intamplat cuiva pana acum:o despagubire a unui pretins proprietar
pentru o pretinsa paguba care s-a produs la o alta adresa pe polita de asigurare de la adresa unde locuieste in fapt respectivul reclamant.Si care de ani multi nu mai domiciliaza la adresa unde locuiesc eu.care-l credeam plecat in strainatate cu serviciul!
Dvs ce parere aveti?Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
In caz de proces se va efectua expertiza.
Probabil ca se va dovedi inundatia dar e dificil de lamurit a cui este culpa.
In functie de culpa se va decide de instanta.
E posibil sa fie necesar sa chemati in judecata asociatia.
O sa va lamuriti cu avocatul ce strategie sa adoptati.