avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate gigione5

Activitate gigione5

am vindut un teren unei persoane,construind o casa pe acel teren toate bune la inceput a respectat distanta de gard,dar in schimb a facut doua ferestre de 1.40-1.40 spre curtea mea luindu-mi intimitatea curti nu a respectat distanta de gard de 2m cme in art.615,i-am spus de la inceput nu a vrut acum un an am adus pe cei de la primarie,au venit au constatat si iau impus sa le inchida tot odata la gasit fara autorizatie si iau dat amenda 1000 lei,a trecut un an si nici acum nu le-a astupat a spus ca nu am cei face,la un geam are 1.30m si la celalalt 1,60m,ce pot sa fac in situatia asta luindu-mi intimitatea curtii
Discuție Taxa auto
daca cumpar acum o masina din rominia srcond-hand mai e valabila taxa auto sau i-au schimbat denumirea
citeste art.615 din Limitele juridice ale dreptului de proprietate privata.
la conventia sau act aditionalde servitute,el nu trebuie sa ma despagubesca cu drumul,el in act a platit doar terenul si nimic pentru drum,el spunind ca,in act scrie un paragraf,exercitarea libera si neingradirea posesiei,nimic de servitute,ca prin acel paragraf are servitute
am vindut unui prieten, un teren, mai intii am facut dezmembrare un lot,l-am impartit in 4loturi ca sa pot sa ii vind un lot lasindul drum,pe cadastru e trecut drum propus,prietenul ma dus la un notar care a facut actul,acum am ajuns la discutii cu prietenul cu drumul,pe act scrie(predarea imobilului impreuna cu tot ce este necesar pentru exercitarea libera si neingradita a posesiei),am fost la un notar si mi-a zis ca la actul respectiv trebuie un act aditional de servitute,i-am spus prietenului si imi spune ca in actul respectiv are cale de acces,am fost si la acel notar si imi spune ca nu a citit actele cum trebuie ca e greseala lui,acum din prieteni am ajuns dusmani,in act nu scrie nimic de cale de acces sau servitute,el incepind si o constructie fara autorizatie la care a primit si o amenda de 1000ron ce pot face in situatia asta,eu am vrut doar sa facem acel act aditional,nu i-am cerut un leu pentru asta cu toate ca stiu ca trebuie sa ma despagubeasca.