avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate raluk_cream

Activitate raluk_cream

Discuție Indemnizatie
Am fost in CCI pana pe 29aprilie2014,apoi am intrat in somaj.In octombrie urmeaza sa nasc al doilea copil.Care va fi suma indemnizatiei pe care o voi lua pt al doilea copil cu noua lege?Si pentru doi copii se mai face aclocatia complementara cum se facea inainte?
Buna seara.Am si eu o intebare:Am muncit la o firma de la care am plecat in CCIin anu 2014.In 2015 firma respectiva s-a inchis(este radiata m-am interesat la Registrul comertului)Pe 29 apr 2016 m-i s-a terminat CCIapoi am intrat in somaj sap trecutapentru a avea continuitate pentru urmatorul CCi.Mentionez ca sunt insarcinata in 4 luni.Cand va fi pentrul dosarul de Indemnizatia de Crestere Copilcine imi va complrta adeverinta tip pentru dosarul de indemnizatie?
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Aha.Va multumesc din suflet ca m-ati ajutat.
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Si in acest caz nu pot sa iau somaj...nu?
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Buna seara.Am vorbit cu sefa si mi-a spus ca nu ma poate da in somaj deoarece firma unde aveam cim a fost inchisa de anul trecut,si cica nu mai are stampila,administrator si contabil pe firma veche(E acelasi lucru cu a schimba denumirea firmei?).Ea avea mai multe magazine si unele din ele erau pe firma care s-a inchis iar contractele celorlalte fete de la firma veche le-a trecut pe firma noua si cu mine ce s-a intamplat?Sau ce ar fi trtebuit sa faca si nu a facut ca sa se razbune pe mine?
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Si asta e ultima intrebare si nu va mai deranjez(cred):In cazul meu care sunt pasii care trebuie sa ii fac pt a intra in somaj?Trebuie cumva sa se pregateasca actele cu o luna de zile inainte?Pe 30 aprilie ar trebui sa fie prima zi de munca.Din cate stiu o luna de zile trebuie sa o muncesti dupa terminarea ccc apoi te da in somaj.In cazul meu ea a spus ca nu ma mai primeste.Daca ii platesc din mana cartea de munca pt luna respestiva ar fi o solutie?Dati-mi va rog mai multe variante(si sa luati in considerare ca nu ma mai primeste inapoi.
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Buna ziua.Mai am cateva intrebari:Firma unde am muncit si-a schimbat numele(nustiu din ce cauza),daca ar fi sa ma dea in somaj o sa intalnesc dificultati?Poate sa ma mai dea in somaj?Si in cazul meu ce ar trebui sa fac sau ce ar trebui sa stiu?Va multumesc


Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Si se acorda in functie de salariu?Adica dak ai un salar peste 1500 mai poti lua stimulentul de insertie?
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Ar mai fi o chestiune:AM auzit de la o prietena cum ca cumnatul ei ia o indemnizatie de 500 lei timp de doi ani in locul sotiei deoarece ea nu a muncit niciodata,cu toate ca el munceste in continuare si vechimea ii merge normal in acesti 2 ani.Imi puteti spune despre ce este vorba?Cica aceasta lege s-a dat de curand.
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru CCC
Deci din somaj pot beneficia de indemnizatie.Si poate sa ma dea in somaj direct din ccc sau trebuie sa ma primeasca o perioada de apoi somaj?Si ce legatura au concediile medicale daca sunt in somaj?