avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate DGG

Activitate DGG

Discuție Taxa timbru
Am un proces in contencios administrativ, cu o primarie din Bucuresti, care a refuzat nejustificat sa`mi elibereze autorizatia de construire timp de 10 ani, respectiv din anul 2004.
In acest proces nu sunt reprezentat de un avocat, cred insa ca am sa castig procesul si ca indeplineam toate conditiile pt eliberarea autorizatiei. Abia acum, cu o saptamana inainte de prima infatisare am aflat ca baza legala a actiunii mele este legea 554 art.8 alin.1 , legea contenciosului administrativ , si ca aceasta lege imi da dreptul sa cer si despagubiri .
Daca imi modific cererea initiala de chemare in judecata prin care solicitam obligarea primarului sa-mi elibereze autorizatia (pentru care am platit o taxa de timbru de 20 de lei ) si solicit si despagubiri materiale , instanta imi va cere o taxa suplimentara de timbru , calculata la valoarea despagubirii cerute sau nu se plateste taxa de timbru pentru despagubirile cerute ?
Multumesc!
Cu respect,
George D.
Răspuns la discuția Cum formulez o cerere in apel
Inteleg ce spuneti , va multumesc cu tot respectul , insa as fi foarte multumit daca v-ati exprima parerea asupra ceea ce vedeti scris , in special punctul unde am solicitat si anularea sentintei si schimbarea in tot a hotararii date . Le pot cere pe amndoua odata asa cum am facut in textul respectiv ? Ce consecinte are faptul ca am cerut simultan si anularea si schimbarea in tot a sentintei ?
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca este bine cum am formulat aceasta cerere in apel, de mai jos.
APEL
impotriva : - sentintei civile nr ....4.03.2014 , dosar ..../302/2013 , Judecatoria sector 5 Bucuresti , Complet ... Civil ca urmare a nelegalitatii si netemeiniciei hotararii date precum si a incalcarii de catre instanta de fond a drepturilor noastre la un proces drept si impartial prin partinirea evidenta a intimatilor
- incheierilor interlocutorii si preparatorii din 27.01.2014 , 24.02.2014 si 3.03.2014 ca urmare a nelegalitatii si netemeiniciei pronuntarilor din acele incheieri

si va solicitam : - admiterea apelului
- anularea hotararii instantei de fond si rejudecarea pe fond a procesului iar daca veti veti considera ca nu exista motive de anulare a hotararii , solicitam schimbarea in tot a hotararii din sentinta apelata prin rejudecarea cererii de chemare in judecata , respectiv admiterea exceptiilor invocate de noi , apelantii si respingerea tuturor cererilor formulate de reclamanti ca urmare a admiterii exceptiilor cat si pe fondul cauzei
- schimbarea in tot a incheierilor interlocutorii si premergatoare din 27.01.2014 , 24.02.2014 si 3.03.2014
Va multumesc !