avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate AlexMihus

Activitate AlexMihus

Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
de fapt...sunt de 3 ani in acest liceu....si as putea spune ca fac parte din primii 50 elevi ai liceului (la invatatura) din 1500 de elevi si sunt olimpic la matematica. Nu spun asta ca sa ma laud, ci o spun ca sa va arat ca nu vin la scoala pentru ca n-am ce face acasa sau cu gandul de a chiuli/ fuma /droga sau mai stiu eu ce.

Eu zic ca exista si multe alte variante de a tine elevii in scoli, nu neaparat "legati" ,ci din placere...dar se pare ca nu acesta este obiectivul scolii....elevului trebuie sa I se bage in cap de mic ca nu e de cat un pion neinsemnat in societate care trebuie "sa joace dupa cum ii canta altii" ...nu are dreptul la opinie...nu are dreptul de a alege...ci trebuie sa invete pe dinafara material ce "i se baga pe gat" ...de parca inteligenta ar consta in capacitatea de a memora pagini intregi. De fapt asta e tot ce face scoala....din clasa intai pana in clasa a XII-a...forteaza elevul sa memorize materie...indifferent ca-i place sau nu. In vederea dezvoltarii creativitatii si imaginatiei elevului nu se face nimic....

Sunt constient ca facand parte din primii 50 de elevi nu ma va ajuta la nimic pe viitor...ci ceea ce fac eu singur pe cont propriu ma va ajuta.

V-am adresat aceasta intrebare in scop pur informativ...daca e normal tii inchisi elevii ca pe niste animale.....nu am intrebat cu scopul de a gasi totusi alte modalitati sa ies, in caz ca vreau sa chiulesc sau mai stiu eu ce...

Oricum multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru timpul acordat. !
Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
rodica1985 a scris:


oricum daca vrea sa chiuleasca sau sa fumeze sau sa se drogheze o poate face f bine in toaleta scolii sau intr-o sala de clasa goala



E foarte adevarat ce ati spus....exact asta se si intampla :) acum 2 saptamani un elev a fost luat cu salvarea pentru ca a consumat "legale" in toaleta scolii.
Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
cyan a scris:n
nAlexMihus a scris:n
ndaca nu vrei sa stai poti oricand sa pleci sau sa iti dai demisia. n
nnUite ca la solutia asta nu m-am gandit!#-o#-onnCand vei reusi sa obtii un job sa revii pe forum si sa ne descrii conditiile privind parasirea locului de munca.nnTotusi, gardul ala, cat este de inalt?nnn
nnMentionez ca in stanga curtii liceului se afla sectia de politie, in dreapta curtea unei persoane iar in spate niste ruine unde isi fac veacul cainii maidanezi.... nnCare gard mi-l recomandati sa-l sar? nnn
Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
Mentionez ca in stanga curtii liceului se afla sectia de politie, in dreapta curtea unui om iar in spate niste ruine unde isi fac veacul cainii maidanezi....
Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
Banuiesc ca la servici nu te tine nimeni legat acolo...daca nu vrei sa stai poti oricand sa pleci sau sa iti dai demisia.
Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
sau sa iesi pana la magazinul de langa scoala sa iti cumperi ceva de mancare....aici este marea mea nemultumire.
Răspuns la discuția Privarea de libertate....in scoli
Motivul invocat de conducere este siguranta elevilor,precum si combaterea chiulului .
De siguranta nu se poate vorbi , pentru ca de intrat, intra oricine doreste, doar la iesire sunt probleme.
As vrea sa va intreb daca este legala "sechestrarea" elevilor in institutiile de invatamant.
In liceul in care invat, elevilor le este interzis sa paraseasca curtea liceului in intervalul orar 8:00 -13:00 . Aceasta este pazita de gardian, iar poarta este legata cu lanturi si lacat.
Prin constitutie ,fiecarei personae i se da dreptul la libertate, iar aici mi se pare incalcat acest drept.
Intrebarea mea este : Actioneaza corect conducerea institutiei de invatamant?