avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Privarea de libertate....in scoli
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Privarea de libertate....in scoli

As vrea sa va intreb daca este legala "sechestrarea" elevilor in institutiile de invatamant.
In liceul in care invat, elevilor le este interzis sa paraseasca curtea liceului in intervalul orar 8:00 -13:00 . Aceasta este pazita de gardian, iar poarta este legata cu lanturi si lacat.
Prin constitutie ,fiecarei personae i se da dreptul la libertate, iar aici mi se pare incalcat acest drept.
Intrebarea mea este : Actioneaza corect conducerea institutiei de invatamant?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2014
AlexMihus, utilizator
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 18:37, 1 Februarie 2014
Mie nu imi pare constitutional a se proceda asa.
Ce anume le da dreptul de a proceda in acest mod?
Care este motivul pentru care se procedeaza asa?
Adica nu mai e permis sa pleci de la anumite ore la care nu mai ai chef sa stai? Sau sa vii mai tarziu, la a doua ora?

:)) Cand eram eu elev se sarea gardul...
De aceea nu ar fi lipsire de libertate...printre altele...
Probabil ca tinerii de astazi nu stiu sa sara gardul...
Motivul invocat de conducere este siguranta elevilor,precum si combaterea chiulului .
De siguranta nu se poate vorbi , pentru ca de intrat, intra oricine doreste, doar la iesire sunt probleme.
Despre privarea de libertate in scoli nu se pune problema! Domnule Lascoschi, la serviciu e constitutional sa ne tina sechestrati? Sa nu ne mai dea voie sa plecam cand vrem si sa venim cand avem chef? E curat neconstitutional!
Obligatia de paza a angajatorului se aplica la fel si in scoli. Masura luata de minister este pentru paza si protectia elevilor, pentru respectarea orarului scolar, pentru reducerea absenteismului, pentru prevenirea abandonului scolar, pentru prevenirea faptelor antisociale in timpul orelor, a consumului de alcool si droguri, a delincventei juvenile in general.
Nu cred ca se poate construi o speta pe acest tip de privare de libertate. Chiar, pentru a discuta despre privare de libertate, ar trebui sa-i spunem userului care sunt elementele constitutive ale acestei infractiuni, nu sa-i dam apa la moara.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2014
elena138, utilizator

Alte discuții în legătură

Lipsire de libertate in mod ilegal - articol in regulamentul scolar manolachealex manolachealex Are voie directorul scolii sa emita o regula prin care sa nu ti se permita sa iesi din curtea scolii decat in pauza mare? La mine in liceu asa e si ori de cate ... (vezi toată discuția)
Drepturile elevului Marasc Marasc Buna ziua! am si eu o intrebare.... Este posibil sa te inchida in scoala si sa nu te lase sa iesi afara in timpul pauzelor fara sa fie un cadru medical si ... (vezi toată discuția)