Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Privarea de libertate....in scoli
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Privarea de libertate....in scoli

As vrea sa va intreb daca este legala "sechestrarea" elevilor in institutiile de invatamant.
In liceul in care invat, elevilor le este interzis sa paraseasca curtea liceului in intervalul orar 8:00 -13:00 . Aceasta este pazita de gardian, iar poarta este legata cu lanturi si lacat.
Prin constitutie ,fiecarei personae i se da dreptul la libertate, iar aici mi se pare incalcat acest drept.
Intrebarea mea este : Actioneaza corect conducerea institutiei de invatamant?
AlexMihus, utilizator
Doamna Elena 138 observ ca imi sustine punctul de vedere cu exceptia ciorbei, aspect la care ii dau eu dreptate.
Poate vrea o shaorma...si nu ce se vinde in scoala...:)
Nu stiu ce ar putea sa vrea sa manace dar ceva ce nu exista in scoala...
Mai ales la fete...ia ganditi-va daca este vreuna insarcinata...ce s-ar intampla...
Nici sa ramana gravida nu ar avea voie, dar nici sa ii fie rau din motiv ca i s-a facut pofta de ceva ...nu ar fi legal...
Oare nu s-ar lasa cu sanctiuni pentru director daca ar iesi un asemenea scandal?

Daca profesorii nu raspund ( nu raspund nici in prezent ) nici sa ii incuie in curtea scolii nu ar avea dreptul deoarece nu au o justificare rezonabila.
Si cum elevii nu sunt la gradinita unde educatorii au obligatia de supraveghere si profesorii nu au obligatia sa tina cu forta elevii in scoala inseamna ca singura sanctiune legala ar fi absenta in catalog.
Au si sanctiunea cu exmatricularea in caz extrem...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nici sa ramana gravida nu ar avea voie, dar nici sa ii fie rau din motiv ca i s-a facut pofta de ceva ...nu ar fi legal...
Oare nu s-ar lasa cu sanctiuni pentru director daca ar iesi un asemenea scandal?

Daca i se face rau, avem cabinet medical. Daca e si mai grav, chemam ambulanta si o insotim la spital pana vin parintii.
Nu, nu s-ar lasa cu sanctiuni pentru scoala, decat daca sarcina este urmare a unui chiul de la ore.
Daca profesorii nu raspund ( nu raspund nici in prezent ) nici sa ii incuie in curtea scolii nu ar avea dreptul deoarece nu au o justificare rezonabila.

Ba raspund. Stiti si dv. ca au justificare, mai mult decat rezonabila.

Si cum elevii nu sunt la gradinita unde educatorii au obligatia de supraveghere

Nu conteaza nivelul institutiei, ci minoritatea. Aceasta ne obliga la supraveghere.

profesorii nu au obligatia sa tina cu forta elevii in scoala inseamna ca singura sanctiune legala ar fi absenta in catalog.

Au obligatia sa-i tina in scoala atata timp cat parintele nu a depus o cerere de invoire a elevului si nu a venit sa-l preia. Doar in afara programului e treaba lui cum si cand ajunge acasa.
Au si sanctiunea cu exmatricularea in caz extrem..

Daca fuge de la scoala sau nu mai vine si parintele nu stie de ce-i face odrasla (se trimit adrese prin care sunt informati, daca nu vor sa raspunda la telefon sau incep sa-si puna "poalele-n cap"), sunt si exmatriculati. Pacat de ei! Am mai zis o data: copiii, cand vin la scoala, nu sunt buni sau rai, sunt doar copii. Ceea ce se vede in comportamentul lui este fie adultul dominant, fie absenta acestuia, fie parintele salvator, fie abuzul, fie abandonul.
Doamna Elena 138 observ ca imi sustine punctul de vedere

Ma simt ca un amnezic care da refresh dupa refresh si nu-si recunoaste cuvintele :)) Doar daca nu v-am dat dreptate si acum :)
[Referitor la textele de lege invocate referitor la transmiterea dreptului ca profesorul sa preia raspunderea parintilor acesta nu poate fi valabil decat daca se intampla ceva in sala de clasa, nu si in pauza.]
in acest caz, daca profesorul nu preia raspunderea parintilor in perioada de pauza, atunci de ce sunt cercetati profesorii de serviciu in cazul in care, de exemplu un copil cade in cap cand se tine de bara de la poarta de handbal se ciondanesc si unul il loveste pe celalalt in cap cu o piatra si... etc etc etc...
AlexMihus a scris:

As vrea sa va intreb daca este legala "sechestrarea" elevilor in institutiile de invatamant.
In liceul in care invat, elevilor le este interzis sa paraseasca curtea liceului in intervalul orar 8:00 -13:00 . Aceasta este pazita de gardian, iar poarta este legata cu lanturi si lacat.
Prin constitutie ,fiecarei personae i se da dreptul la libertate, iar aici mi se pare incalcat acest drept.
Intrebarea mea este : Actioneaza corect conducerea institutiei de invatamant?

Din spital poti sa iesi cand vrei, sa te plimbi, sau sa iei "una mica" la carciuma de peste drum? Dar nu te poate nimenea opri sa ceri imediat externarea, semnezi o declaratie pe proprie raspundere si ai plecat.
La scoala, daca ai implinit 18 ani poti de asemenea sa pleci, definitv, spui ca tu "nu te mai joci", deci nu esti sechestrat. Daca esti minor, parintii tai si-au dat consimtamantul la procedura scolii, ca ei au dreptul de decizie nu tu.
Dupa ce o sa te faci mare o sa mai ai de-a face cu multe locuri din care nu iesi cand vrei, daca vrei sa ai o relatie cu structura respectiva. SI poti sa spui de la inceput, de la angajare: eu ies cand vreu din cladire ca este dreptul meu constitutional! SI vei evita orice discutii ulterioare cu angajatorul, tu ramanand pe strada, cu libertatile constitutionale.
Dar voua, la scoala, nu va explica nimenea lucrurile astea?
atunci de ce sunt cercetati profesorii de serviciu

Pentru a se stabili daca este neglijenta sau imposibilitate de a preveni evenimentul. Da, este responsabilitatea scolii, dar comportamentul agresiv al unor elevi n-ar trebui sa fie, ca nu-i invata scoala batausi sau infractori in vreun fel.

Scoala raspunde proportional cu vinovatia care i se poate stabili. Daca violenta este o trasatura a elevului pentru care familia nu a luat nicio masura, este evident ca nu se poate retine in sarcina scolii fapta acestuia. La fel si furtul, si limbajul licentios etc.
elena138, utilizator