avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate andreeabanu

Activitate andreeabanu

Multumesc pentru raspuns. S-ar putea, deci, invoca o exceptie de inadmisibilitate?
Buna ziua. Exista posibilitatea ca o instanta sa constituie, pe calea ordonantei de plata, un titlu executoriu pentru niste creante care nu au temei intr-un contract incheiat intre parti? In speta, daca prestatorul de servicii a emis facturi de plata catre consumator, dar intre parti nu a fost incheiat niciun contract in acest sens, este consumatorul tinut sa achite facturile respective? De asemenea, se poate considera ca respectiva creanta este certa, lichida si exigibila in lipsa unui contract?

Multumesc anticipat!
Buna ziua. Intrebarea mea isi cauta raspunsul in a sti daca pot sau nu sa introduc in instanta o actiune impotriva bancii mele. Am facut o programare la banca in urma careia speram sa pot retrage o suma mare de bani in valuta pentru o tranzactie imobiliara. Am vorbit cu cealalta parte, am facut programari la notar pentru intreaga procedura, pentru a afla, in momentul in care am mers la sediul bancii, ca suma respectiva imi poate fi acordata in bancnote foarte mici. Nicio casa de schimb valutar nu a dorit sa-mi schimbe banii; drept urmare, am pierdut afacerea si acum singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa depun din nou banii la banca. Mentionez ca mi-am pierdut, la retragere, dobanda pe care o aveam, asa cum era firesc. Deci, exista o baza legala care sa imi sustina cazul impotriva bancii in instanta?