Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate emite titlu executoriu pe calea ordonantei de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate emite titlu executoriu pe calea ordonantei de plata impotriva unui debitor pentru neplata unor facturi de prestari servicii, daca nu exista un contract intre acesta si creditor?

Buna ziua. Exista posibilitatea ca o instanta sa constituie, pe calea ordonantei de plata, un titlu executoriu pentru niste creante care nu au temei intr-un contract incheiat intre parti? In speta, daca prestatorul de servicii a emis facturi de plata catre consumator, dar intre parti nu a fost incheiat niciun contract in acest sens, este consumatorul tinut sa achite facturile respective? De asemenea, se poate considera ca respectiva creanta este certa, lichida si exigibila in lipsa unui contract?

Multumesc anticipat!
Titlul IX - Procedura ordonantei de plata

Art. 1.013
Domeniu de aplicare
(1) Prevederile prezentului titlu se aplica creantelor certe, lichide si exigibile constand in obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta dintr-un contract civil, inclusiv din cele incheiate intre un profesionist si o autoritate contractanta, constatat printr-un inscris ori determinate potrivit unui statut, regulament sau altui inscris, insusit de parti prin semnatura ori in alt mod admis de lege.

Nu este aplicabila procedura ordonantei de plata, in lipsa unui contract, dar se poate actiona in instanta cu o actiune de drept comun.
Multumesc pentru raspuns. S-ar putea, deci, invoca o exceptie de inadmisibilitate?