avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrapopescu1989

Activitate alexandrapopescu1989

Inteleg fragilitatea unui astfel de contract, din pacate nu am alta solutie. Totusi intre varianta unui contract de vanzare-cumparare cu o clauza de intretinere si cea a unei donatii cu aceeasi clauza ce imi recomandati? Multumesc!
Nu este vorba de o rea intentie asa ca nu plecam de la premisa ca nu am de gand sa o ingrijesc pe bunica. Problema este ca stim cu totii ca batranii sunt dificili si nici eu nu imi pot asuma riscul ca sa imi investesc toate veniturile in acel apartament si bunica sa se razgandeasca dupa...la fel, nici bunica nu accepta sa nu includa aceasta clauza in contract.
Tatal meu este unicul fiu, nici eu nu mai am frati.
Bunica doreste sa treaca apartamentul proprietate personala pe numele meu, insa ar dori o clauza contractuala prin care sa ma oblig sa am grija de dumneaei. Varianta unui contract de intretinere nu ma incanta, deoarece imi doresc ca sa fiu proprietar cu drepturi depline, cum altfel as putea proceda si care sunt consturile?
Va multumesc anticipat!
Cine poate informa succesorii cu privind valoarea depozitelor bancare existente la momentul decesului si ce se intampla daca unul dintre copii a retas bani din contul decedatului dupa deces?
Intrucat sunt fiul decedatului din prima casatorie relatiile noastre in ultimii ani nu au fost foarte stranse. In acest context nu stiu ce sume de bani au fost depuse in conturi si la ce banci?(stiu ca decedatul avea depozite la banci diferite). Cum as putea sa verific acest lucru?
In plus, decedatul mai avea un apartament pe numele sau si al sotiei, cu care are inca doi copii(a2a casatorie), cum se va imparti mostenirea in acest caz, ce imi revine mie la masa succesorala si care sunt modalitatile prin care imi pot recupera partea? Multumesc!