Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot afla cati bani avea decedatul in cont la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot afla cati bani avea decedatul in cont la momentul decesului si la ce banci?

Intrucat sunt fiul decedatului din prima casatorie relatiile noastre in ultimii ani nu au fost foarte stranse. In acest context nu stiu ce sume de bani au fost depuse in conturi si la ce banci?(stiu ca decedatul avea depozite la banci diferite). Cum as putea sa verific acest lucru?
In plus, decedatul mai avea un apartament pe numele sau si al sotiei, cu care are inca doi copii(a2a casatorie), cum se va imparti mostenirea in acest caz, ce imi revine mie la masa succesorala si care sunt modalitatile prin care imi pot recupera partea? Multumesc!
Doamna/domnisoara @Alexandra, calitatea de "fiu" va da dreptul sa veniti la mostenirea tatalui, in parti egale, impreuna cu ceilalti frati de tata si toti impreuna, cu sotia supravetuitoare, pentru bunurile comune din timpul casatoriei.Singura modalitate de a afla masa succesorala este deschiderea succesiunii.
nucu$, utilizator
Cine poate informa succesorii cu privind valoarea depozitelor bancare existente la momentul decesului si ce se intampla daca unul dintre copii a retas bani din contul decedatului dupa deces?
In baza certificatului de mostenitor si actului de deces al titularului, puteti obtine extras de cont, cu operatiunile de dupa data decesului.