avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate kroftl84

Activitate kroftl84

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: pot intenta singura proces de divort, avand in vedere ca sotul meu este cetatean turc? El mi-a trimis deja citatie din Turcia ca vrea sa-i acord divortul, dar eu m-am casatorit in Romania si aici vreau sa divortez. Nu am locuit impreuna decat 7 luni. Nu mai stam impreuna de aproximativ 8 luni. Cum as putea proceda, dat fiind faptul ca nu imi permit un avocat!
Buna ziua! Numele meu este Calban Alina. Ce sfaturi imi puteti da in urmatoarea problema? Eu m-am casatorit in decembrie 2012 cu un cetatean turc. Am incercat sa ii dau viza de sedere prin casatorie dar ni s-a refuzat. Ulterior am plecat in Turcia pentru ca el nu mai avea viza. Acolo am mai depus o data actele ca consulatul roman, pentru a incerca sa ii obtin viza de sedere si din nou am fost refuzati. Din momentul acela a inceput cosmarul meu. Atunci mi-am dat seama ca a fost o casatorie de convenienta. M-am intors in Romania in luna iunie 2013. As putea sa anulez casatoria? sau trebuie sa intentez proces de divort? eu nu mai stiu nimic de el si nici actele sau adresa lui nu le am. Cum ar trebui sa procedez? Va multumesc