avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate bleanda01

Activitate bleanda01

Răspuns la discuția Condamnare
Ai mare dreptate in tot ceea ce spui, o sa ma gandesc bine la tot si o sa iau o decizie in curand.Iti doresc mult succes in tot ce vei face si o viata cat mai linistita si usoara de acum incolo.
Ai grija de tine, numai bine si sanatate multa!
Răspuns la discuția Prescriptia a doua pedepse
portospirate a scris:

E, au trecut si 3 ani. Acum o noua dilema. dupa modificarea legii, se spune ca

"Nu produce efect intreruptiv de prescriptie transmiterea mandatului european de arestare prin difuzare"

Cum pot sa aflu eu ce tip de mandat european de arestare am, direct sau prin difuzare?

Tot ce pot vedea eu in portallul M. Justitiei e asta

"Admite sesizarea formulata .."

M-am uitat la mai multe mandate europene, majoritatea au si " emite mandat de arestare european"

La mine nu spune decat ca admite sesizarea. E posibil sa nu se fi emis un mandat, sau doar ca pagina de internet a tribunalului nu e completa?

Intrebarea mea este , daca am un mandat european de arestare, cum pot sa aflu daca este direct sau prin difuzare? Dupa cat am inteles eu cel direct a fost emis doar statului unde sunt eu, cel prin difuzare ar fi pt toata comunitatea europeana.

P.S .

In cazierul meu nu apar decat cele 2 condamnari, mandatele de arestare nu ar aparea la cazier deasemenea?


Doresc sa te intreb, daca ai vazut undeva ca ai un mandat european emis pe numele tau si daca da, unde?
Multa bafta cu problema ta, ma confrunt si eu cu ceva de genul si de aceea te-am intrebat.
Răspuns la discuția Condamnare
Sunt fara cuvinte, deci este posibil sa fie un mandat european si pe numele meu, odata ce au dat pentru "toti" in ianuarie 2014, nu?Am tot citit in ultimile 3 ore despre asta si nu reusesc sa aflu de nicaieri daca exista unul sau nu pe numele meu si nici nu ma poate informa nimeni, doar atunci cand esti dat prin interpol.Eu am tot calatorit in ultimul timp pe la vami si niciodata nu sa intamplat nimic, aveam senzatia ca am scapat si au uitat de mine, dar din cand in cand mai intru pe site-ul politiei romane si ma vad acolo.De fiecare data cand deschid acel site, sper sa nu mai apara numele meu in baza lor de date.....De ce trebuie sa fie asa?!
Am gresit, ai gresit...ne-am vazut de viata noastra, pe o cale buna si dreapta...chiar nu mai este nici o solutie de a ne traii viata asa cum trebuie, in libertate?Si gandeste-te bine la cei 2 - 3 ani inchis, nu inseamna neaparat o viata de om, dar poate insemna sa te schimbe ca si persoana si poti fi destul de afectat psihic cat si fizic...Nu stiu ce sa zic, doar ca inchisoarea nu este pentru mine si stiu ca nu merit, cu toate ca am gresit in fata legii, dar puteau sa fie mai intelegatori, 4 ani....sunt foarte multi.Sincer...la ora actuala as prefera "lumea de apoi" decat puscarie in romania.
Te intreb pe tine, chiar nu mai este nici o alta solutie decat sa te predai?Tu m-ai sfatuit sa ma predau, eu te sfatuiesc sa mai cauti o solutie, poate este una, nu te ajuta cu nimic si nici nu te reabiliteaza inchisoarea din romania, este creatoare de monstrii nu are nici un scop educational.Gandeste de mai multe ori, mai ai timp pana la jumatea lunii cum ai spus.
Cu stima si respect!
Răspuns la discuția Condamnare
rodica1985 a scris:

Decat sa ti-l schimbi mai bine te faci ca nu ai si dai acolo de permis,insa ti-as recomanda sa te predai si sa termini cu problemele,eu sunt in aceeasi situatie,am fost condamnat pt furt calificat in 2008.suntem in 2014,si luna trecuta m-am trezit ca ma cauta politia cu mandat european,deci dupa 6 ani de la condamnare,si dupa 9 ani de la comiterea faptei.si eu am o familie,un copil,dar m-am hiotarat sa ma predau,nu poti sta asa o viata....in plus,orice act emis duce la intreruperea prescrierii si acordarea unui nou termen,adica fapta ta se prescrie in 9 ani,daca la 8 ani ei iti vor emite mandat european,tre sa mai stai inca 9 ani ca sa se prescrie,asa ca fara sa vreau sa te influentez,stai d vb cu ai tai,mergi in tara si rezolva-ti problemele,eu am sa plec la jumatea lunii si nu ma gandesc decat cum va fi cand voi termina
Iti recomand sa iti angajezi un avocat care sa iti preia cazul si sa il studieze sa vada daca exista vreo parghie sa scapi mai ieftin,eu asa am facut,si crede-ma,intr-o zi,cand iti e lumea mai draga iti vor bate la usa,nu trimit ei din romania,doar introduc numele tau in baza de date europeana,si daca esti angajat cu acte te vor gasi cei din anglia si te vor extrada...


Nu imi vne sa cred, ceea ce citesc.As dorii tare mult sa inteleg sau sa imi explice si mie cineva, care sunt criteriile de a emite un mandat european, conditii si motive, sau ceva de genul, il dau ei asa cand vor, sau cum se procedeaza?
Trebuie sa ai mare curaj, sa te intorci dupa atata timp si sa lasi familia in spate, probabil asa este mia bine, dar crezi ca puscaria din romania reabiliteaza?Eu nu cred...
Plus, nu se mai adauga ceva la pedeapsa pentru neprezentare?!Off....uite, pentru niste greseli din tinerete, trebuie sa platesti cu varf si indesat.Daca eram un criminal sau un violator sau ce stiu eu ce alta natie de nenorocit, mai spuneam, dar am prejudiciu 0, ma caiesc pentru fapta mea si o regret, as vrea doar sa traiesc linistit aici unde sunt chiar daca nu as mai putea sa ma intorc vreodata acasa...dar ma descurajez pe zi ce trece.
Iti urez mult noroc si sanatate cat cuprinde in ceea ce vrei sa faci, am luat si o sa iau in considerare tot ceea ce ai spus si am sa ma gandesc pe viitor.Cu toate ca nu te cunosc, iti tin pumnii si ma rog sa iti iasa totul bine, asa cum iti doresti!Mult respect!!!
Răspuns la discuția Condamnare
bissy_ralu a scris:

prescriptia executarii pedepsei este de 5 ani plus durata pedepsei


Multumesc, inseamna ca avocata m-a cam mintit informandu-am ca pedepsele ce nu depasesc 4 ani se prescriu in 5. Despre permisul de conducere imi puteti spune ceva?
Discuție Condamnare
Buna ziua, doresc sa primesc informatii despre o problema mai delicata.Cu greu m-am mobilizat sa contactez pe cineva in legatura cu situatia mea.
Am fost condamnat in 2010 la 4 ani cu executare, pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata.Pe scurt, era vorba despre afacerea aceea asemanatoare cu caritas, se nume "Delfin International", poate a-ti auzit de ea.Un amic, care deja era intrat in firma respectiva, mi-a propus si mie sa ma alatur, dar ca sa intru, aveam nevoie de 2290 de euro, suma care nu reuseam sa o acopar, asa ca mi-a propus sa imi faca acte pe firma lui, cum ca am lucrat 1 an de zile si sunt in regula cu totul, pentru a face un credit de 3000 de euro la BCR.
Actele le-a facut o alta persoana.Stiam ca ceva nu este in regula, dar avand incredere in el, ca fraierul...stiind ca are firma am spus ca totul o sa fie bine.
Am mers cu actele respective la banca, pe care eu bineinteles, am semnat, pentru a face o aplicatie pentru imprumut.Am fost refuzat, dosarul s-a pastrat la ei si am fost trimis in judecata, am fost am vorbit si cu procurorul in cauza, mi-am cerut scuze(bineinteles au fost de prisos) si a spus ca totul o sa fie bine.Si a fost, sunt singurul inculpat, care sa ales si cu o condamnare pe cap.
Din 2010 sunt plecat din tara, la sfatuirea avocatei si a familiei mele, acum recunosc, regret amarnic, ami bine stateam si imi ispaseam pedeapsa deoarece stau mereu cu frica si imi tresare inima la orice pas, de teama de a nu fii prins si trimis inapoi in tara dupa atata timp.De cand am plecat am stat in Italia, am muncit in toate domeniile, dar cel mai persistent si ma reprezinta este cel de barman.Acum am reusit de m-am stabilit in Anglia, mi-am luat inima in dinti, am deschis un cont bancar pe numele meu mi-am facut medic de familie si inclusiv numar de asigurare ca sa pot platii taxe si sa ma simt si eu un om normal, sa nu mai stau in anonimat.
Recent am primit o oferta de a lucra sofer pe autobuzele de aici, o oferta mai buna si mai frumoasa nici ca se putea, dar trebuie sa imi schimb permisul de conducere romanesc in cel englezesc.Intrebarea mea pentru dumneavoastra este: -Ce anume se poate intampla in momentul in care permisul romanesc ajunge la inspectoratul de politie din romania, care la eliberat si ma si cauta in acelasi timp pentru a ma trage la raspundere?Este posibil sa trimita pe cineva dupa mine?Vreau sa imi schimib permisul de conducere neaparat, dar acest gand ca intr-o zi ma voi trezii cu politia romana la usa ma inspaimanta, deoarece aici am reusit de am creat ceva, sunt un om bun, nu am facut niciodata rau la nimeni, iar cred ca inchisoarea nu m-ar ajuta la nimic, am cunoscut o fata minunata aici, suntem de 1 an de zile impreuna, vreau sa o iau de sotie si sa avem copii impreuna si un viitor frumos.Va intreb, daca imi puteti raspunde, sa imi schimb permisul de conducere, sau nu?In aprilie se fac 4 ani de la condamnare, mai dureaza mult prescrierea condamnarii?
Va multumesc anticipat si va rog frumos sa imi dati un sfat, cat de mic este el.O zi buna va doresc!