avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate CYB34

Activitate CYB34

Răspuns la discuția Zgomot masina gunoi dimineata
Va multumesc pentru raspunsuri.

Am sesizat firma care ridica gunoiul, mi-au spus ca au inregistrat plangerea. A trecut 1 luna si nu s-a intamplat nimic.

Am seziat si Politia Locala de la care inca astept un raspuns.

Daca nici acestia nu vor face nimic, pot da in judecata firma care ridica gunoiul?

#-o

Buna ziua,

Locuiesc in zona Dr. Taberei, un cartier foarte linistit.

Dimineata incepand cu ora 6:30 vine masina de gunoi si ma trezeste cu bubuieli infernale care mai alerteaza si cativa maidanezi. Asta se intampla de cativa ani buni, timp in care am sesizat administratorul blocului sa rezilieze contractul cu firma respectiva sau sa schimbe ora la care se face curatenie pe scara si afara.

Nu s-a intamplat nimic si am ajuns la limita rabdarii. Mai am putin si recurg la masuri extreme. In perioadele calde nu mai pot dormi cu geamul deschis.

Conform legii 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice:

- tulburarea linistii locatarilor intre orele 22:00-8:00 si 13:00-14:00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, alrma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora - fapta se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 1500 lei;

Ce ma sfatuiti sa fac? Am filmari cu masina de gunoi la 6:30-7:00 AM, in care se pot auzi perfect si bubuielile cu ecou in cartier. In fata geamului meu.

Va multumesc





Răspuns la discuția Drepturi autor web design
Multumesc.
In acest caz am nevoie de consultanta. Doresc sa incep cu trimiterea acelei notificari prin avocat.
..........

Weekend frumos


..........Editat de moderator
Am realizat un website pentru un client "de incredere", adica fara contract, care l-a publicat fara acordul meu si fara sa ma plateasca.

Clientul este persoana juridica, iar siteul este un magazin online (scop comercial). Detin sursele fisierelor si un istorc care atesta faptul ca eu le-am realizat de la 0.

As vrea sa stiu daca merita sa ii actionez in instanta, daca acest tip de cazuri dureaza mult si daca sunt, in general, favorabile pentru autor.

Se poate estima un interval de pret pentru un asemenea proces?

Va multumesc