avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate GeannieBlue

Activitate GeannieBlue

Multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.
Mult succes si numai bine va doresc!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Da, intr-adevar nu locuiesc in momentul de fata la bunica. Tata mai are un frate casatorit dar care nu are copii. Nu stiu daca s-a facut succesiunea dupa moartea bunicului. Asta este alt subiect pe care il voi aborda in alta discutie. Momentan m-ar interesa care este diferenta intre resedinta / luare in spatiu locativ si mutatie? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Problema mea este legata de bunica mea care a fost diagnosticata cu dementa - grad avansat. Am nevoie sa imi mut resedinta la adresa ei. Avand in vedere ca ea este singura proprietara a imobilului, bunicul fiind decedat, as vrea sa stiu daca pot merge cu tata (fiul bunicii mele) la politie pentru dobandirea de catre mine a adresei de resedinta in buletin.
In acest sens tata trebuie sa fie tutore legal sau cum se poate proceda mai simplu, avand in vedere ca bunica mea nu mai are discernamant?

Va multumesc pentru orice raspuns in acest sens.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.
Este vorba despre un teren implicat intr-un proces de uzucapiune. Ma intereseaza cum aflu valoarea acestui teren (imobil) pentru a sti mai departe ce suma va trebui platita pentru timbru si cam la ce suma vor ajunge costurile la finalizarea procesului.

Multumesc din nou!
Ma poate ajuta cineva sa aflu cum as putea afla valoarea de circulatie a unui teren intra-vilan din Bucuresti, care nu are constructii pe el?
Stiu doar ca aceasta valoare se stabileste in baza unei grile.
Ma intereseaza sa stiu cat ar costa o expertiza cadastrala/topografica pt. un astfel de teren.
Conteaza suprafata acestuia, zona in care este situat?
Va multumesc frumos pentru orice informatii in acest sens.