Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Persoana care nu e in deplinatatea facultatilor mintale
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Persoana care nu e in deplinatatea facultatilor mintale

Buna ziua,

Problema mea este legata de bunica mea care a fost diagnosticata cu dementa - grad avansat. Am nevoie sa imi mut resedinta la adresa ei. Avand in vedere ca ea este singura proprietara a imobilului, bunicul fiind decedat, as vrea sa stiu daca pot merge cu tata (fiul bunicii mele) la politie pentru dobandirea de catre mine a adresei de resedinta in buletin.
In acest sens tata trebuie sa fie tutore legal sau cum se poate proceda mai simplu, avand in vedere ca bunica mea nu mai are discernamant?

Va multumesc pentru orice raspuns in acest sens.
Sa intelegem ca in momentul de fata nu aveti domiciliul la bunica.Tatal dvs. nu are calitatea de a va lua in spatiu, nefiind proprietarul locuintei. Casa a fost cumparata pe numele ambilor bunici sau doar pe numele bunicii? Daca in actul de proprietate sunt mentionati ambii bunici tatal dvs. are posibilitatea de a deschide succesiunea dupa tatal sau, astfel devenind propritarul de drept a unei parti din locuinta, suficient cat sa va faca dvs. resedinta sau mutatie acolo. Desigur exista posibilitatea institurii unei tutele dar asta nu ii va da dreptul tutorelui sa va ia in spatiu.
Justitiarul711, utilizator
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Da, intr-adevar nu locuiesc in momentul de fata la bunica. Tata mai are un frate casatorit dar care nu are copii. Nu stiu daca s-a facut succesiunea dupa moartea bunicului. Asta este alt subiect pe care il voi aborda in alta discutie. Momentan m-ar interesa care este diferenta intre resedinta / luare in spatiu locativ si mutatie? Va multumesc anticipat.