avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cand un mostenitor sufera de dementa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cand un mostenitor sufera de dementa

Buna ziua!
Masina sotului este pe numele bunicului. Bunicul a decedat acum putin peste 2 ani si nu s-a facut mostenirea. Bunicul are 2 copii: tatal sotului si o matusa, care sunt dispusi sa semneze ca renunta la mostenire.
Problema este ca bunica are dementa si nu este capabila sa semneze ca renunta la mostenire.
Cum putem proceda in acest sens? Putem face mostenirea la biroul notarial, aducand poate documente care sa ateste statea de sanatate a bunicii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 19:42, 24 Iulie 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Masina sotului este pe numele bunicului


Foarte rău. V-ati bucurat la plata asigurării și acum trebuie sa dezbateti succesiunea.

Dvs aduceți documente medicale, dar dacă din ele rezulta afecțiunea bunicii și lipsa discernământului, niciun notar nu va autentifica declarația de renunțare.
Va trebui sa contactați un avocat, sa o puneți pe bunica sub interdicție judecătorească și instanță sa desemneze un tutore care sa o reprezinte pe bunica la procedura succesorala (cu mențiunea ca tutorele nu va putea renunțare la moștenire în numele bunicii).
Sau, dezbateti cu totul succesiunea în instanță. Va dura cam 2-3 ani.
Sau, așteptați și decesul bunicii și dezbateti succesiunea după ambii.
Multumesc pentru raspuns!

un tutore care sa o reprezinte pe bunica la procedura succesorala (cu mențiunea ca tutorele nu va putea renunțare la moștenire în numele bunicii)

Daca tutorele nu poate renunta in numele bunicii, cu ce ar ajuta acesta?
Cu nimic, ca va avea și bunica o cota parte din moștenire.
Daca nu are vreo boala serioasa (bunica) va trăi cat duce inima. Nu se știe cât ar fi de așteptat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa bunica cu dementa in boala alzheimer mihaimadalina mihaimadalina Buna ziua, bunica mea paterna, este diagnosticata cu dementa in boala Alzheimer de aproximativ 2 ani. De aproape 1 an este pusa sub interdictie, mama mea ( ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu mostenitor plecat in strainatate Ionela_22 Ionela_22 Luna aceasta a decedat bunica mea. Unica ei fiica este in strainatate si nu se poate intoarce, din cate stiu, in termen de 1 an. Bunicul meu traieste, dar are ... (vezi toată discuția)
Nu stiu cum trebuie sa procedez uimita uimita In urma cu 16 ani tatal meu a decedat. Era divortat de mama mea, iar eu mai am inca un frate. Tatal meu mai are un singur frate, care la un timp dupa ... (vezi toată discuția)