Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cand un mostenitor sufera de dementa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cand un mostenitor sufera de dementa

Buna ziua!
Masina sotului este pe numele bunicului. Bunicul a decedat acum putin peste 2 ani si nu s-a facut mostenirea. Bunicul are 2 copii: tatal sotului si o matusa, care sunt dispusi sa semneze ca renunta la mostenire.
Problema este ca bunica are dementa si nu este capabila sa semneze ca renunta la mostenire.
Cum putem proceda in acest sens? Putem face mostenirea la biroul notarial, aducand poate documente care sa ateste statea de sanatate a bunicii?
Multumesc!
Masina sotului este pe numele bunicului

Foarte rău. V-ati bucurat la plata asigurării și acum trebuie sa dezbateti succesiunea.

Dvs aduceți documente medicale, dar dacă din ele rezulta afecțiunea bunicii și lipsa discernământului, niciun notar nu va autentifica declarația de renunțare.
Va trebui sa contactați un avocat, sa o puneți pe bunica sub interdicție judecătorească și instanță sa desemneze un tutore care sa o reprezinte pe bunica la procedura succesorala (cu mențiunea ca tutorele nu va putea renunțare la moștenire în numele bunicii).
Sau, dezbateti cu totul succesiunea în instanță. Va dura cam 2-3 ani.
Sau, așteptați și decesul bunicii și dezbateti succesiunea după ambii.
Multumesc pentru raspuns!

un tutore care sa o reprezinte pe bunica la procedura succesorala (cu mențiunea ca tutorele nu va putea renunțare la moștenire în numele bunicii)

Daca tutorele nu poate renunta in numele bunicii, cu ce ar ajuta acesta?
Cu nimic, ca va avea și bunica o cota parte din moștenire.
Daca nu are vreo boala serioasa (bunica) va trăi cat duce inima. Nu se știe cât ar fi de așteptat.