avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate ic-pfa

Activitate ic-pfa

Daca functionez ca PFA norma de venit din 2014 si pentru anul asta doresc in continuare acelasi regim, este necesar sa depun D220?
In 2015 nu am facut acest lucru.

Multumesc
Datele problemei:
- sunt PFA pe norma de venit inscris in ROI deci implicit inregistrat in scopuri de TVA pentru servicii intracomunitare
- prestez servicii exclusiv pentru o firma din UE folosind CF-ul cu RO... iar sumele din facturi sunt fara TVA
- depun lunar D390
- voi depasi plafonul de scutire TVA 65.000 EUR / 220.000 lei peste 2 luni

Nu imi este deloc clar care sunt obligatiile mele si cum se va schimba contabilitatea extrem de simpla de pana acum.
Evident scopul meu este sa nu fiu nevoit sa platesc alte taxe in afara de trio-ul impozit+CAS+CASS.

Multumesc.
Multumesc mult pentru informatii!
Buna ziua,

Sunt PFA nou infiintat, norma de venit, cod 6202. Voi factura lunar catre o firma din UE si pentru asta trebuie sa ma inscriu in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari).
Am citit pe forum de sistemul "mixt" de TVA insa vreau o confirmare pentru urmatoarele. Dna de la ANAF mi-a spus ca inainte de D 095 (inscriere in ROI) trebuie sa completez D 091 (inregistrare platitor de TVA) pentru a primi codul ROxxxxxxx. Corect? Insa in D 091 nu este specificat Art 153.1 care apare in toate forumurile pentru sistemul "mixt".
Ce se intampla cu D 098?

Multumesc anticipat!