avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate MaiTai

Activitate MaiTai

Buna ziua! In blocul in care locuim, au fost reabilitate o parte din apartamente, vreo doua individual de proprietari prin firme contractate de ei, iar aproximativ 10 de o singura firma. Apartamentul nostru si inca vreo 3 ramasesera fara reabilitare. Ulterior, unul din ele a fost facut individual de catre proprietar (fara participarea asociatiei), iar in vara aceasta am reusit si noi. Presedinta asociatiei insa ne ameninta in momentul de fata ca ne da in judecata pentru lucrarile facute, ca am stricat izolatia blocului (stam la 4/4, insa lucrarea s-a facut atat de noi cat si de vecini cu alpinisti utilitari, deci nu intelegem cum anume ar fi fost afectata).
Nu intelegem care este problema, trebuia sa cerem acord inainte cuiva? exista vreo lege care reglementeaza acest lucru (in afara de L nr 230/2007, in care nu scrie f concret ori nu am inteles eu prea bine)? Putem fi sanctionati in vreun fel pentru ca am reabilitat termic apartamentul (pastrand armonia cladirii?)

Multumesc anticipat pentru orice raspuns care m-ar lamuri.
Răspuns la discuția Despagubire inundatie OMNIASIG
Nu stiucum s-a ajuns la PAD-uri si locuinte...evident ca nu este vorba de o locuinta!

Problema este ca am dat o sumedenie de declaratii, procese verbale si de fiecare data mi se cere altceva!
ultimul documentintrodus nu a fost cererea de despagubire, ci declaratii peste declaratii privind bunurile firmei s ma gandesc ce ar putea sa ni se mai ceara...
Buna ziua,

In luna iulie anul 2013, in perioada in care au fost inundatii in toata tara, a fost inundata si strada in care functioneaza societatea noastra. Partea inundata a fost cea de vestiare, compuse din mai multe bunuri.Am anuntat OMNIASIG-ul, a venit un inspector, am furnizat toate documentele si datele cerute. a urmat o perioada de tacere, dupa care am inceput discutiile cu cineva de la ei de la Bucuresti. De atunci si pana acum (jum. lui februarie 2014), inca ni se cer tot felul de declaratii si documente.

Intrebarea mea este: nu exista un termen legal de solutionare? Citisem pe undeva ca sunt obligati sa raspunda in 3 luni. Au voie sa te duca cu zaharelul cat vor ei?? Ma gandesc ca daca au pe unul cu imaginatia bogata acolo o mai tinem asa inca vreo 2 ani.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile d-voastra.