avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate mihailccc

Activitate mihailccc

Răspuns la discuția Taxe achizitie masina sh
Multumesc, sint de folos si aceste informatii.
Buna ziua,

Caut sa cumpar o masina sh, fiind prima oara cind fac acest lucru si pentru ca prin forum nu am gasit raspunsuri am citeva intrebari legate de taxe.

Anume masina este inmatriculata in ro, se mai plateste taxa de mediu? Ce taxe sint la schimbarea propietarului? Cum se procedeaza, politie notar etc si cam cit ar costa toate acestea?
Managerul RU spune ca trebuia formulata o cerere cu doua saptamini inainte pentru asta. Initial am adus actele de completat pentru a obtine insertia, dar datorita unui deces in familia sotiei, am decis ca este bine totusi sa intru eu in CCC pentru a ii fi alaturi. Cei de la munca incearca sa ma convinga de acelasi lucru, banii etc, si mai ales prin cele spuse ca doar dupa 43 de zile ca este functie de conducere si altele.
Mama nu a beneficiat de concediu pentru nu a lucrat inainte de nasterea copilului, asadar nu a avut cine sa ii acorde acest concediu si nici nu intruneste conditiile obtinerii CCC.
Manageru de RU spune ca nu pot intra mai devreme de 43 de zile in CCC, sau doar indemnizatia se acorda imediat dupa nastere in cazul meu.
Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

Am o nelamurire referitor la acest concediu si anume dupa nasterea copilului in cit timp se pot depune actele pentru obtinerea concediului in cazul tatalui? Copilul are aproape o luna, initial optasem pentru insertia, dar nu am trimis inca dosarul.
Răspuns la discuția Curs puericultura
Voi vedea daca o primeste sau nu, cert este ca managerul de ru stie ca asa este valabila adeverinta, dupa nasterea copilului, eh si mai stia ca sint 15 zile... desi s-a convins ulterior ca cele 10 zile comunicate de mine sint reale.
Răspuns la discuția Curs puericultura
Va multumesc pentru raspunsuri, cred ca acestea scrise lamuresc situatia.
Managerul de resurse umane spune ca adeverinta pentru acest curs, ca sa fie valabila, ar trebui emisa dupa ce se naste copilul, mie doctorul de familie mi-a emis aceasta adeverinta inainte de nasterea lui. Are dreptate managerul de resurse umane?