avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Bucsa Cornel

Activitate Bucsa Cornel

Mia scapat o problema.
Cel mai bine ar fi in primul rind sa incercati sa dovediti cu martori ca imobilul a existat si ca la acest imobil sa facut doar inbunatatiri nu construit din nou.
Asta ar putea fi primul lucru ce ar contesta categoric expertiza ca ne temeinica.
2.Acest fapt automat atrage notiunea de propietar ce inseamna ca imobilul are la aceasta ora doua valori;1.valoarea imobilului propiuzis si doi;valoarea investitiilor,elemente total separate la care urmeaza inpartirea.
In concluzie dumneavoastra ar trebui sa aveti obligatoriu o valoare mai mare,respectiv 100%casa + 50%din valoarea investitiilor.
Cred ca aveti in acest caz....mai multe solutii.
1.La prima sedinta care urmeaza sa cereti o contra expertiza,insistind ca instanta sa numeasca expert.(desigur asta implica niste costuri suplimentare.
2.Aduceti in instanta ideia ca sintetzi in imposibilitate sai platitzi sotului sumele pretinse.
Cerind o hotarire judecatoreasca de inpartire in cote ce se vor stabili de instanta de despagubire pentru dv.din partea sotului renuntind la imobil.
Asta in cazul ca se tine cont de expertiza sotului,lasati totul asa si insistati cota parte din veloarea imobilului,dar sa cereti sa se tina cont si de faptul ca de fapt sinteti propietar al imobilului si ca il detineti din nainte de casatorie.
3.INTREBARE? Expertul trebuie prin lege la evaluarea unui imobil sa prezinte instantei pretul de vinzare al unor imobile din zona,similare cu al dv.imobile care sau vindut sau care sint pe diferite sit-euri,sau presa date la vinzare.Doar asa poate stabil si prezenta un pret instantei.
va doresc succes.
Am cumparat un imobil prin legea 112,imobil ce l-am pierdut dupa trei cicluri procesuale,cind a fost restituit fostilor propietari.
Am cerut restituirea contravalori achitate de mine binenteles indexat la zi cu rata inflatiei.
Dupa doi anu de procese se recunoaste despagubirea la zi
Intreb,Finantele are vreun termen pina cind imi vor da bani inapoi?
In caz contrariu am vreun drept de reclamat a finantelor,daca timpul se duce la infinit?
De ce nu se poate aplica reducerea de impozit pe autoturism cu cutie automata,care e folosit de o persoana cu handicap la piciorul sting.Se impune reducerea de impozit doar la autoturismele de tip HICOMAT,care de fapt este tot un autoturism normal dar cu modificarea ambreajului dela picior la mina.
Autoturismul cu cutie automata nu are ambreaj deloc,daci nu trebuie folosirea piciorului sting,fapt ce il incadreaza cu succes scopului de handicap.