avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate mlc28

Activitate mlc28

Multumesc!
A trecut mai mult de un an. La Consulat este valabila declaratia de care am discutat mai sus ?
Multumesc!
Va multumesc pentru promptitudine.
Daca ma adresez Biroului Consular, va putea fratele meu sa faca succesiunea cu declaratia respectiva ?
Buna ziua,

Sunt plecat de mai multi ani in Anglia. In aceasta perioada mi-au decedat ambii parinti. Mai am un frate care a ramas acasa, in Romania, si doreste sa faca succesiunea. Eu nu am nici o pretentie (singura proprietate este un apartament) si as dori sa renunt la mostenire, astfel ca fratele meu sa poata deveni proprietar.
Nu ma pot deplasa in Romania si doresc sa va intreb daca as putea da o Declaraţie de renunţare la succesiune
([ link extern ] )
, daca cu o astfel de Declaratie fratele meu poate realiza succesiunea si sa devina unic proprietar si, daca da, la care din cele 2 Consulate: Consulatul Onorific al României la Liverpool sau la Biroul Consular al României la Edinburgh (parte a Secţiei consulare a Ambasadei) pot da o aceasta declaratie.
Va multumesc!
Multumesc,
S-a rezolvat cu o declaratie la notar.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca decizia pentru suspendarea platii indemnizatiei pentru ultima luna poate fi anulata in cazul in care celalat parinte nu a lucrat in ultimii 4 ani si nici nu este angajat (este vorba de catre mama)