avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate marianaflor65

Activitate marianaflor65

Am fost la resurse umane si nu au dorit sa-mi dea nicio lamurire, m-au plimbat de la pontator la responsabilul de la resurse umane fara insa a mi se da niciun raspuns..mi-au spus ca exista posibilitatea sa se fi strecurat vreo greseala de pontaj dar nimic concret...voi solicita in scris aceste lamuriri insa v-as ruga, daca imi puteti spune, daca este valabila acea adeverinta eliberata de medicul de la unitatea de primiri urgente pentru a mi se considera ziua respectiva in care am fost de urgenta la spital motivata. Va multumesc
eu vreau sa stiu cum imi pot face dreptate pentru ca nu mi se pare normal ca fluturasul meu de salariu sa nu reflecte realitatea. imi apar absente nemotivate in conditiile in care cand m-am interesat asupra repartizarii mi s-a spus sa nu mai vin la serviciu si de parca nu ar fi suficient imi apar doua zile lucrate in conditiile in care nu le-am lucrat. si as vrea sa mai stiu daca adeverinta data de un spital de urgenta prin care se atesta ziua in care te-ai prezentat la spital cu probleme de sanatate este valabila pentru a se conidera ziua de lucru motivata pentru ca am prezentat o astfel de adeverinta si nu mi-au primit-o.
Dar daca mi-au facut acest rau ma gandesc ca as putea face ceva macar pentru faptul ca imi apar doua zile lucrate le luna ianuarie pe care nu le-am lucrat..ma gandeam ca poate reprezinta libere platite in baza faptului ca am lucrat de sarbatorile legale insa apar cu tot cu spor de noapte si din cate stiu daca era vorba despre libere platite nu trebuia sa apara si sporul de noapte ca sa nu mai spun ca mi s-a dat si un bon de masa in conditiile in care repet..nu am lucrat nicio zi pe luna ianuarie. iar referitor la repartizare exista vreun loc de munca in care repartizarea sa se comunice cu semnatura de primire? nu cred...si atunci ma gandesc ca ar trebui sa existe o posibilitate de a dovedi faptul ca nu mi s-a comunicat..
buna ziua,
mi-ati putea spune, va rog, ce pot face in conditiile in care in timp ce eram in concediu medical am fost la superiorul direct si l-am intrebat cum urmeaza sa vin la serviciu dupa terminarea concediului medical iar acesta mi-a raspuns ca avand in vedere faptul ca ramaneau doar 4 zile pana la terminarea contractului individual de munca nu mai are rost sa mai vin. eu i-am zis ca nu vreau sa raman cu absente nemotivate din cauza aceasta si m-a asigurat verbal ca nu voi avea astfel de probleme si sa merg linistita acasa. Acum cand am vazut fluturasul de salariu am constatat ca desi nu am lucrat nicio zi in luna ianuarie imi apar lucrate doua zile si doua au ramas nemotivate, nu mi s-a explicat pe ce criterii...ce as putea face in acest sens pentru ca nu consider normal sa raman cu absente nemotivate in conditiile in care superiorul direct mi-a comunicat verbal ca nu trebuie sa mai vin..pot dovedi acest lucru in vreun fel? de fata in acel moment era doar mama..Va multumesc
Va multumesc
Buna seara,
Am si eu o intrebare: Daca am avut concediu medical pe perioada 1-9 ianuarie, iar concediul de odihna era programat in intervalul 8-10 ianuarie, contractul meu de munca urmand a se incheia pe 16 ianuarie (era pe perioada determinata), este normal ca mi s-a acordat decat o zi de c.o (10 ianuarie) restul de 2 zile fiindu-mi compensate in bani in conditiile in care imi puteau fi acordate efectiv pana pe 16? sau pentru ca acest lucru sa se fi intamplat trebuia sa fac vreo cerere? nu am facut nicio cerere crezand ca va intra c.o in continuarea c.m si am ramas cu 2 zile nemotivate...