avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate Madamar1007

Activitate Madamar1007

Am rugamintea sa imi spuneti daca ati regasit undeva in legislatie (eu am parcurs ceea ce am la dispozitie, actualizat, dar numai in format pe hirtie, nu electronic, sa pot da "find" dupa termeni) posibilitatea ca ANFP sa dispuna reluarea procedurii de concurs in cazul in care conditiile pentru promovare vin manusa unei anume persoane, "intimplator" numita temporar in FP de conducere scoasa acum la concurs.
Daca nu exista o astfel de prevedere... inseamna ca legiuitorul s-a gindit ca directorii trebuie schimbati politic.... si si-a lasat portita asta, deschisa =D>
Multumesc anticipat!
Multumesc mult.
Omisesem aceste modificari... asadar luam ca data de debut pentru calculul vechimiii in specialitate 1.01.2012.
Daca, insa, legislatia din domeniul functiei publice nu face vorbire despre aceste acte normative modificatoare, credeti ca pot fi probleme de interpretare?
Multumesc inca o data.
Art. 10 din Legea nr. 7/2004, privind codul de conduita al functionarilor publici nu interzice dreptul la opinie in maniera in care este relatat mai sus...
"Activitatea politica
Art. 10
In exercitarea functiei publice, functionarilor publici le este interzis:
a) sa participe la colectarea de fonduri pentru activitatea partidelor politice;
b) sa furnizeze sprijin logistic candidatilor la functii de demnitate publica;
c) sa colaboreze, in afara relatiilor de serviciu, cu persoanele fizice sau juridice care fac donatii ori sponsorizari partidelor politice;
d) sa afiseze, in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice, insemne ori obiecte inscriptionate cu sigla sau denumirea partidelor politice ori a candidatilor acestora."
Se da urmatoarea speta: functionar public de conducere, absolva in iulie 2009 facultatea de drept. In martie 2010 intra in CCC si se afla inca in concediu pentru cel de-al doilea copil
Stim ca prin art. 22, alin. 2 din OUG 111/2010, perioada CCC constituie vechime in specialitatea studiilor (" Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 şi 10 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.").
Intrebarea mea este urmatoarea: cum calculam vechimea in specialitatea studiilor, inafara perioadei iulie 2009 - martie 2010, cind stiu sigur ca a dobindit-o? Mai exact... nu stiu de cind intra in vigoare prevederile mai sus amintite. (despre retroactivitate nu poate fi vorba).
Multumesc anticipat! :)
Răspuns la discuția Nelamurire: incompatibil sau nu?
Multumesc mult :).
Răspuns la discuția Nelamurire: incompatibil sau nu?
Freelis, multumesc mult pentru intarirea sentimentului increderii. :)
Am incercat o conversatie cu ANI in acest sens dimineata, dar ei nu sunt siguri ca in calitate secretar nu m-as afla vreodata in conflict de interese cu functia detinuta in cadrul proiectului...
Avind in vedere ca proiectul se scrie acum, in ce masura as putea preveni o astfel de situatie, prin inscrierea in fisa postului a unor atributii care sa nu aduca cu sine situatia de conflict de interese?
Multumesc inca o data! :)
Am o nelamurire in privinta regimului incompatibilitatilor in cazul unui functionar public (secretar comuna): un grup de initiativa constituit la nivelul unei comunitati de romi solicita secretarului sa faca parte din echipa manageriala, in vederea coordonarii echipei proiectului cu finantare europeana.

Este sau nu incompatibila aceasta situatie?
Va multumesc :)!