Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechime in specialitatea studiilor
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechime in specialitatea studiilor

Se da urmatoarea speta: functionar public de conducere, absolva in iulie 2009 facultatea de drept. In martie 2010 intra in CCC si se afla inca in concediu pentru cel de-al doilea copil
Stim ca prin art. 22, alin. 2 din OUG 111/2010, perioada CCC constituie vechime in specialitatea studiilor (" Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 şi 10 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.").
Intrebarea mea este urmatoarea: cum calculam vechimea in specialitatea studiilor, inafara perioadei iulie 2009 - martie 2010, cind stiu sigur ca a dobindit-o? Mai exact... nu stiu de cind intra in vigoare prevederile mai sus amintite. (despre retroactivitate nu poate fi vorba).
Multumesc anticipat! :)
De la 01.01.2012, a intrat in vigoare OUG 124/2011 care a modificat continutul art.22 alin.2 din OUG 111/2010.

OUG 124/2011:
Art. IV
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 830 din 10 decembrie 2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
......
27. La articolul 22, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea."
.....
Art. VII
(1) Prezenta ordonanta de urgenta intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
....

Asadar, avand in vedere principiul neretroactivitatii legii civile, reiese ca, perioada CCC este considerata vechime in specialitate incepand cu data de 01.01.2012.

Multumesc mult.
Omisesem aceste modificari... asadar luam ca data de debut pentru calculul vechimiii in specialitate 1.01.2012.
Daca, insa, legislatia din domeniul functiei publice nu face vorbire despre aceste acte normative modificatoare, credeti ca pot fi probleme de interpretare?
Multumesc inca o data.
Nu are cum sa fie vorba despre probleme de interpretare , legea speciala se completeaza cu legea generala.

Pentru aspectele pe care nu le reglementează, norma specială se completează cu normele generale în materie, iar nu cu alte norme afară de cazurile expres prevăzute de lege.