Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in specialitate

din 2 ian.2010 pana la 2 ian 2012 a fost in concediu pentru crestere copil ( primul copil);
din 14 iulie 2012 si in prezent este in CCC al 2-lea copil.
Ma intereseaza daca aceste perioade constituie vechime in specialitate.
Multumesc !
CCC constituie vechime in specialitate doar de la 01.01.2012, cand a intrat in vigoare alin. (7) al art.18 din OUG nr.148/2005 modificat prin art. III din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 124 din 27 decembrie 2011 publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011.

OUG nr. 148/2005:

ART. 18
(7) Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau de pânã la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncã şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordã în raport cu acestea.

OUG nr.111/2010:

ART. 22
(1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1),respectiv la art. 5, art. 6, art. 9 alin. (4) şi (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

De la 01.01.2012 , CCC constituie vechime in specialitate. Altfel spus, odata cu intrarea in vigoare a OUG nr.124/2011 care a modificat textul art.22 din OUG nr.111/2010 si al art.18 din OUG 148/2005.

In speta, numai CCC pentru cel de-al doilea copil constituie in intregime vechime in specialitate.