avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate floricasovaiala

Activitate floricasovaiala

Buna ziua...m-am lovit de o problema pe care eu o consider in primul rand abuz in serviciu , incalcarea drepturilor unui salariat si nu in ultimul rand , dar poate cel mai important un act ilegal de incetare a unui contract de munca pe perioada nedeterminata. Obiectivul unde sotul meu era agent de paza a fost preluat in data de 2 septembrie in urma unei licitatii de o alta firma de paza si securitate care implicit ,a preluat si oamenii aflati la acel obiectiv , asa cum s-a intamplat la fiecare licitatie in cei 14 ani cat a lucrat el acolo. De la primele zile de la angajarea la aceasta firma , si sotul meu si alti colegi au fost supusi unui regim constant de amenintari si injurii aduse de catre domnul sef zonal care este reprezentantul local al firmei care are sediul in Bucuresti . Pe data de 07 octombrie , fiind de serviciu , a fost controlat de catre seful zonal si un inspetor si fara motiv acest inspector a explodat mai mult ca de obicei , aducandu-i sotului meu nenumarate injurii si amenintari ca il va da afara pana la urma , chiar daca nu va avea de ce. Controlul a fost repetat in acea zi , la interval de cateva ore , cu aceleasi consecinte . In urma acestui conflict, sotul meu a avut nevoie de supraveghere si medicatie , pentru ca a avut un puseu de tensiune destul de riscant pentru sanatatea lui si pe data de 12 octombrie a fost obligat sa intre in concediu medical pentru 10 zile . Pe 13 octombrie , dimineata , a mers la locul de munca sa anunte colegul ca va merge la firma sa solicite adeverinta care atesta statutul de asigurat si ca este in concediu medical dar a avut socul sa il gaseasca acolo pe acel inspector care i-a aratat pentru cateva minute o hartie unde scria ca din acea data sotul meu nu mai lucreaza, acolo si in locul lui deja angajase alta persoana care era prezent . Neintelegand nimic din ce se intampla , sotul meu a adresat de mai multe ori intrebarea ... de ce, care este motivul ?...si intr-un final acel inspector i-a spus ca nu ii place fata lui , ca are tupeu. Ulterior, acea hartie pe care sotul meu nici nu a apucat sa o citeasca , a fost luata de inspector fara sa ii lase un duplicat sau orice document care sa ne lamureasca asupra a ce decizie a fost luata si in temeiul carui motiv . Dupa cateva ore de la inciden, sotul meu a sunat seful zonal, care a raspuns dupa nenumarate apeluri, si l-a informat ca era in concediu medical deja . anterior deciziei acelui inspector si a solicitat adeverinta de asigurat dar i s-a inchis telefonul si nu a mai primit raspuns la nici un apel facut de atunci. Acum, va rog daca puteti sa imi spuneti, este legal ce se intampla ? Ce solutie avem in aceasta problema deosebit de grava pentru noi ?
Răspuns la discuția Accident de munca nedeclarat
Multumesc pentru raspuns ... am scris sesizarea catre ITM Bucuresti , pe raza caruia este sediul firmei de paza si catre ITM Prahova ( SSM ) pe raza caruia este punctul de lucru unde activa fratele meu , urmand sa fie trimise . De la ITM Ploiesti mi s-a spus ca pe perioada concediului medical este ilegala orice actiune de genul celei intamplate ( respectiv semnarea incetarii raportului de munca ) si chiar si in cazul demisiei are dreptul la preaviz , conform codului muncii in vigoare . Problema este ca de la sediul firmei , respectiv serv. resurse umane , mi s-a refuzat sistematic contactul pentru orice informatie si in acest moment nu stim daca i se desface contractul de munca cu data semnarii acelei hartii sau se asteapta efectuarea concediului medical . Mentionez ca fratele meu a semnat acea hartie sub presiune , a doua zi dupa externare , fiind sub tratament inca , dar conducerea acestei firme considera ca fiind bolnav trebuie sa isi dea demisia imediat , chiar daca el este acum recuperat complet . Este o situatie care ma depaseste , din acest motiv am cautat ajutor , mai ales ca pe fondul stresului datorat acestei situatii , viata fratelui meu este pusa in pericol , un al doilea AVC putind sa-i fie fatal . Va multumesc din nou pentru ca a-ti avut bunavointa sa imi raspundeti .
Buna ziua ...as dori un raspuns la o problema pe care nu o pot rezolva singura :(
Fratele meu a fost angajat al unei firme de paza 4 luni , timp in care a lucrat efectiv 24 de ore cu 24 liber , lucru nespecificat in nici un act , pontaj sau orice alt document al firmei , in situatia in care fratele meu este cardiac din 2010 ( lucru stiut la firma ) . Mentionez ca la angajare el a facut controlul de medicina muncii trimis la un cabinet agreat de de catre firma angajatoare si i s-a dat avizul apt de munca . Pe data de 12 februarie , fiind in timpul serviciului , fratele meu a suferit un AVC , fiind dus la serviciul de urgenta Campina cu masina firmei de catre seful lui de tura , ulterior fiind internat la serv. neurologie la spitalul judetean Ploiesti . A fost externat in data de 19 februarie , avand concediu medical pana in data de 28 februarie , dar in data de 20 februarie a fost chemat de directorul firmei si sub amenintare a fost obligat sa scrie si sa semneze o hartie prin care era de acord cu incetarea raporturilor de munca , netinandu-se cont de faptul ca el legal era in concendiu medical . Mentionez ca la internare el nu a spus ca accidentul s-a produs in timpul serviciului , lucru verificat imediat la spital de o angajata a serv. personal de la firma de paza . Este legal sa se procedeze asa , mai poate face ceva acum , si daca da , ce ? Va rog mult daca puteti sa-mi raspundeti la aceasta intrebare ... multumesc .