avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate GSBV

Activitate GSBV

Mulțumesc frumos pemtru clarificare. Toate cele bune!
Bună ziua,
Întrebări refertor ONG, respectiv asociație care activează în domeniul social și este licențiată pentru servicii sociale.
1. Asociația prestează servicii socio-medicale în contract cu primăriile. Aceasta este activitatea de economie socială? Poate aceasta s[ fie considerat[ principala activitate a asociației?
2. Asociația are 3 membri fondatori. 2 dintre aceștia vor să se retragă definitiv din poziția de membru fondator. Este posibil? Dacă da, cum se poate proceda?

Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Conflict de interese?
Multumesc mult pentru raspuns. Parintii respectivului consilier sunt membri fondatori si detin functiile de presedinte si vice-presedinte in consiliul director. Au peste 70 de ani si habar n-au ce se intampla in asociatie. Consiliul director este format doar din 3 membri. ONG-ul in sine are 4 membri, iar cel de-al patrulea este partenerului de viata, relatie neoficiliazata. Mai mult respectivul conslier este presedintele comisiei a carei activitate coincide cu activitatea ONG-ului.
Buna ziua!

1. Ce legi contabile sunt aplicabile unui ONG care are activitate economica directa (furnizare de servicii), care are personal angajat si cu contract de prestari servicii?

2. In acest caz ONG-ul trebuie sa aiba cenzor/comisie de cenzori, chiar daca nu are acesta obligatie cf. Ord. 26/2000?

3. Daca raspunsul la 2 este pozitiv, care prevedere legala prevaleaza in aceasta situatie cu privire la obligatia de a avea cenzor?
Răspuns la discuția Conflict de interese?
Referitor la o situatie oarecum similara:

1.Consilier local, a carui parinti sunt in consiliul director al unui ONG, doar cu numele, deoarece deciziile le la persoana in pozitia de consilier local si se poate face dovada acestui fapt, reprezinta conflict de interese?

2. Mai mult, ONG-ul are contract de furnizare de servicii (contra cost) incheiat cu primaria unde este consilier local. Aceasta este conflict de interese sau o alta modalitate de incalcare a legii (ex. abuz)?

Daca raspunsurile sunt afirmative, va rog sa sa specificati prevederile legale care sunt incalcate pentru fiecare caz in parte.

Multumesc!


Răspuns la discuția Dizolvare asociatie ONG
Multumesc mult! Apreciez pomptitudinea raspunsului!

Din pacate in domeniul sanatatii am intalnit multe ONG-uri care reprezinta cu totul alte interese decat ale pacientilor si de aceea sistemul de sanatate functioneaza astfel. Bietii oameni, membri ai unor astfel de asociatii, ingrijorati si speriati pentru sanatatea si chiar viata lor, tac, inghit sau accepta tacit nereguli facute pe fata.

Cred ca numai o modificare esentiala a ordonantei 26/2000 si norme de aplicare riguroase mai pot indrepta ceva cu privire la reprezentarea societatii civile.

Sunt constient ca este o actiune lunga si anevoioasa, dar daca las lucrurile asa, se vor perpetua si voi avea constiinta incarcata ca am contribuit la un rau facut in primul rand celor care apeleaza la aceste servicii si chiar mai mult.

Inca o data mii de multumiri!
Buna ziua!

Sunt membru fondator si membru in CD al unei asociatii (ONG) infiintate in 2012. Asociatia este formata din 3 membri, din care 2 sunt sot si sotie. De la infiintarea in 2012 pana in prezent nu a avut loc nicio sedinta a CD si nicio intrunare a adunarii generale, cu toate ca in statut acestea sunt trimestriale, iar intrunirea Adunarii Generale este anuala. Eu am asteptat ca presedintele sa convoace sedintele.

Am constatat insa ca de fapt asociatia este condusa de fiica lor, care taie si spanzura dupa bunul plac de parca ar fi propriul SRL si ca nu se doreste comunicara cu mine.

Asociatia si-a pierdut scopul nepatrimonial, transformandu-se in furnizor de servicii socio-medicale contra cost, costurile fiind suportate fie de pacienti, fie de autoritatile publice locale pe baza contractelor incheiate cu acestea. Lipsa transparentei decizionale si financiare poate indica de asemenea faptul ca banii obtinuti din furnizarea serviciilor sunt folositi in alt scop. De altfel fiica lor a avut o scapare si a declarat ca si-a dus parintii (cei 2 membri fondatori) in concediu in Italia, "ca atata merita si ei din partea asociatiei".

Fiica celor 2 este medic in sistemul public si sefa comisiei de sanatate din Consiliul Local. Acum a realizat faptul ca cei 2 au avut de la bun inceput un interes personal in aceasta asociatia desi eu i-am considerat de buna credinta.

Modul in care sunt luate deciziile de cei 2 (adica de fiinca lor) contravine Ord 26/2000 art. 22 alin 1 ?

La un moment dat am primit o convocare de la dl presedinte la sedinta CD care avea pe oridinea de zi un singur punct si anume afilirea ca membru activ al asociatiei a concubinului fiicei lor, care din cate stiu primeste salariu, dar nu stiu baza pe care este remunerat. Ca urmare a acesteia am trimis o notificare prin care am cerut stabilirea unei noi date a sedintei, includerea pe ordinea de zi a mai multor puncte de discutie, am solicitat copii ale tuturor deciziilor si proceselor verbale luate de cei 2 fara stirea mea, inainte de data urmatorei convocari. Termenul de comunicare a treacut de mult si nu am primit nimic in acest sens.

In schimb am primit o alta convocare la intalnire pentru modificarea statutului. Locul de intalnire este cabinetul medical al fiicei lor. Ei locuiesc la ~ 250 km de acesta locatie, iar eu la jumatatea drumului. In convocator scrie ca noul statut poate fi consultat doar la locatia unde a fost convocata sedinta. Din buna practia ONG si de bun simt ar trebui fiecare dintre noi, cei trei membri (sau 4, daca aprobarea afilierii noului membru s-a luat in lipsa si fara stiinta mea) sa decidem daca este necesara modificarea statutului, sa facem fiecare propuneri in acest sens si sa supunem la vot fiecare din acestea.

Mentionez faptul ca toate deciitile se aiu cu votul a 2/3 din cei prezenti. Aceasta inseamna ca cei doi reprezinta majoritatea si ramane sa contest in instanta orice decizie cu care nu sunt de acord. Asa este?

Implicarea fiicei lor, chiar si asa 'din umbra' reprezinta conflict de interese?

Dat fiind pierderea scopului nepatrimonial, modul total nedemocratic de functionare, faptul ca pana in prezent nu au fost organizate adunarile generale si sedintele CD conform prevederilor statutului, CD nu si-a indeplinit resposabilitatile cf Statutului si Regulamentului de ordine interioara, repezinta motive suficiente de solicitare a dizolvarii asociatiei?

Care sunt autoritatile financiare competene care ar putea efectua un control financiar al asociatiei?

Exista vre-o autoritate care sa controleze modul de functionare a ONG-urilor sau unde sa poata sesizate nereguliele de mai sus?

Ex in cadrul Ministerului Justitiei, la registrul asociatiilor si fundatiilor.

Astept cu mare interes raspunsul dvs si eventualele recomandari sau modalitati de succes in care s-a actionat in cazuri similare.

Multumesc mult!

Ce altceva as putea face in acest sens