avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Activitate Manu2

Activitate Manu2

Multumesc Alina Badea,
am 2 intrebari :
1. Termenul in care se poate cere anularea actului de vanzare este de 1 an sau de 3 ani ?
am vazut opinii diferite pe forum...
2. ce poate face concret cumparatorul imobilului pentru a avea prioritate in a-si recupera suma platita pentru imobil in situatia ipotetica a anularii actului de vanzare ?
Buna seara si i multumesc pentru raspunsuri,
cum am spus pretul se incadreaza in grila notarilor.

In ce priveste solicitarea executorului, nu este somatie de tert poprit , ci doar instiintare ca va urma o poprire.

Referitor la precizarea lui Avlil: da, cumparatorul se cunostea cu vanzatorul.
Poate fi aceasta o suspiciune de instrainare in dauna creditorilor? Pentru ca banuiesc ca majoritatea tranzactiilor se fac intre persoane care se cunosc.

Intrebare pentru situatie ipotetica extrema: presupunand ca s-ar obtine aularea actului, nu este intai despagubit cumparatorul si abia apoi creditorul ?
Pentru ca mi se pare anormal sa aiba prioritate creditorul care nu are in fond nici o legatura cu acel imobil, si abia apoi cel care l-a platit !

Multumesc de lamuriri.
Multumesc de raspuns, va rog detaliati sa inteleg mai clar:
- Pretul vanzarii a fost cel din grila notariala, care este actualizata anual.
Exista vreun risc in cazul acesta de a fi aprobata o eventuala cerere de anulare a vanzarii?
- Acest lucru poate fi facut chiar daca a trecut mai mult de un an de la vanzare ?
- Cumparatorul poate fi impiedicat in vreun fel sa vanda imobilul respectiv (dupa plata restului de pret evident) ?
Multumesc!
Buna ziua,

Am urmatoarea problema la care va rog sa ma ajutati cu lamuriri: asociatul meu a cumparat pe firma , in Ianuarie 2013 , un imobil , cu rest de pret, de la o persoana fizica care a fost ulterior executata silit de catre banca .
Acum executorul a trimis adresa la firma sa facem dovada platii avanslui si sa achitam in contul lui urgent restul de pret, altfel va cere anularea actului de vanzare-cumparare,iar noi nu vom putea recupera nici avansul platit.
Dar la cumparare notarul a verificat si nu exista nici o ipoteca sau sarcina de nici un fel inregistratat la cadastru pe acel imobil, iar restul de pret trebuie achitat abia in Decembrie 2014.
Am urmatoarele intrebari:
1. Este legala solicitarea executorului de a afce dovada platii si de alati restul de pret in contul lui ?
2. Poate solicita anularea actului de vanzare ?
3. Daca da, in ce conditii poate aproba instanta o astfele de cerere?
4. Daca instanta o aproba, avansul platit de firma cum se recupereaza ?

Multumesc pentru lamuriri.





Buna seara,
Suma este mult peste 10.000 lei
Dar daca imobilul s-a vandut la un pret mai mic decat cel de piata, ca sa se evite executarea? Se poate cere revocarea vanzarii, chiar daca exista dovada platii pretului ?
Adica sunt sanse reale sa se obtina ? S-a mai intamplat acest lucru in alta parte ?
Multumesc!
Buna ziua, rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta: matusa mea a imprumutat o suma de bani, destul de mare unei persoane, care la acel moment dispunea de doua proprietati, pe baza unui contract de imprumut fara ipoteca.
Intrucat suma nu a fost restituita, matusa mea s-a adresat unui executor. Acesta a constatat ca debitorul nu mai are pe numele lui amabele proprietati ,ci doar una care este insa ipotecata catre o banca.
Ma intereseaza 2 aspecte:
1. Cum se poate afla cand s-a instrainat cealalta proprietate, si in ce conditii se poate cere revocarea pauliana a acelei instrainari ( exista vreun termen) , si ce sanse sunt sa se aprobe ?
2. Ce sanse sunt ca daca se cere executarea bunului care este ipotecat catre banca , sa se accepte acest lucru si sa pota fi realizat?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri !