avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate bajenescu_sorina

Activitate bajenescu_sorina

Răspuns la discuția Impozitare venit din arenda
In contract am scris, anul trecut , ca eu sa fiu raspunzatore cu impozitul de 16 %. asta a fost valabil in 2013, cand eu am incheiat k, dar n-am incasat niciun ban. dar, dupa cum s-a modificat legea in anul 2014, arendasul e cel care vireaza impozitul si CASS. EU sunt arendator,. nu am obligatie dupa noua modificare a legii.
Din cat am citit, daca anul trecut se mergea pe intelegerea din k adica eu sa virez impozitul , anul 2014 modifica aceasta obligatie , ea ramine in sarcina arendasului.

Cel putin asa am inteles eu. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Am incheiat un contract de arenda acum un an in 2013 pentru recolta anului 2014

banii I-am primit in urma cu 2 zile. dar cu 80 lei mai mult decat scrie in contract.
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii am vis a vis de impozite.
Trebuia sa inregistrez contractul de arenda inca de anul trecut, chiar daca se refera la un venit pe anul 2014?
Multumesc.
Răspuns la discuția Custodie comuna
gi-jane2 ,
vedeti cum merge relatia dintra tata si copil chiar si luat la domiciliul tatalui si daca observati schimbari in rau la copil, cereti schimbarea programul

pai relatia dintre tata si copil nu exista practic, ce sa existe cand ne vedem o ora in parc /saptamina , nu discuta nu se joaca cu el... pentur ca nu vrea, nu ii plac copiii, cand isi gaseste cate o femeie uita complet de existenta lui si imi adduce aminte ca nu si-a dorit acest copil... apoi( dupa 2-3 luni cat tine relatia ) , revine catre noi dupa ce relatia dispare... deci cam asa stau lucrurile.... nu se intereseaza de nimic ce I-ar putea ajuta in dezvoltare., totul e pe seama mea ( terapie, medici, psihologi, analize ni nu orice fel de analize- special, facute pe bani grei, , etc) Au fost saptamini cand nici un telefon nu dat... Deci cum sa accept eu sa mi-l ia de linga mine sa-l duca si sa il agrezeze chiar si verbal de catre nistre straini, cand stiu ca I-ar putea declansa niste crize grave .... O sa incerc sa mediez cu el la fata locului de fata cu politia daca e cazul, caci daca intru in instanta o sa ii daram lumea in cap. Copilul are probleme de sanatate si a(m) muncit enorm sa il recuperez si inca mai avem drum de parcurs...
Răspuns la discuția Custodie comuna
Multumesc pt raspuns. Tot n-am inteles, daca vine acasa sa il ia, si chem politia, expun motivele , am martori , plus documente, tot are voie sa il ia? Sau e nevoie sa fug de acasa cu el sa nu ne gaseasca. caci pana la o intelegere amiabila, aici fiind vorba strict de orgolii, ipocrizie si nu de sentimentre reale paterne fata de un copil mai special , ( mai mult nu pot spune) e nevoie de timp si de bani.

Discuție Custodie comuna
Daca tatal are custodie si program stabilit. si timp de 2 ani am avut o relatie buna in sensul ca am iesit impreuna cu copilul peste tot, nu l-a luat de acasa desi avea dreptul. Acum gasindu-si o relatie , doreste sa -l ia din mediu sa il tina cu actuala concubina, sa-l duca cine stie pe unde, ce pot face sa-l impiedic. ?
Copilul nu a stat niciodata cu el, noi nefiind casatoriti niciodata, copilul are 3 ani, iar concubina este de o foarte proasta factura.....
De asemenea copilul are si probleme de sanatate ( pe care nu le-am expus instantei tocmai pentru a-l proteja ) .
ma gandesc ca daca vine la usa sa nu ii deschid sau sa chem politia, protectia copilului .
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a-miproteja copilul ?