Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din arenda

Am incheiat un contract de arenda acum un an in 2013 pentru recolta anului 2014

banii I-am primit in urma cu 2 zile. dar cu 80 lei mai mult decat scrie in contract.
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii am vis a vis de impozite.
Trebuia sa inregistrez contractul de arenda inca de anul trecut, chiar daca se refera la un venit pe anul 2014?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Vedeti ce scrie in contractul de arenda, adica carei parti ii revenea obligatia retinerii si virari la stat a impozitelor. Aveati posibilitatea sa conveniti cu arendasul prin contract, ca el sa se ocupe de retinerea si virarea impozitelor si dumneavoastra nu mai depuneati nicio declaratie.
Contractul de arenda trebua depus/inregistrat de arendas la data semnarii si are valabilitatea pe mai multi ani (10).
Buna ziua!
Poate va ajuta.
www.avocatnet.ro/content/art...
In contract am scris, anul trecut , ca eu sa fiu raspunzatore cu impozitul de 16 %. asta a fost valabil in 2013, cand eu am incheiat k, dar n-am incasat niciun ban. dar, dupa cum s-a modificat legea in anul 2014, arendasul e cel care vireaza impozitul si CASS. EU sunt arendator,. nu am obligatie dupa noua modificare a legii.
Din cat am citit, daca anul trecut se mergea pe intelegerea din k adica eu sa virez impozitul , anul 2014 modifica aceasta obligatie , ea ramine in sarcina arendasului.

Cel putin asa am inteles eu. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Da, asa este.
Din 2014 arendasul este cel care retine si vireaza la stat (anaf) impozitul si "sanatatea".
Chiar daca in contract este prevazut ca impozitul sa fie platit de dvs.(arendator), prin efectul legii, se plateste de catre arendas, nefiind necesara incheierea unui act aditional.