avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din arenda

Am incheiat un contract de arenda acum un an in 2013 pentru recolta anului 2014

banii I-am primit in urma cu 2 zile. dar cu 80 lei mai mult decat scrie in contract.
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii am vis a vis de impozite.
Trebuia sa inregistrez contractul de arenda inca de anul trecut, chiar daca se refera la un venit pe anul 2014?
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 14:19, 13 Octombrie 2014
Vedeti ce scrie in contractul de arenda, adica carei parti ii revenea obligatia retinerii si virari la stat a impozitelor. Aveati posibilitatea sa conveniti cu arendasul prin contract, ca el sa se ocupe de retinerea si virarea impozitelor si dumneavoastra nu mai depuneati nicio declaratie.
Contractul de arenda trebua depus/inregistrat de arendas la data semnarii si are valabilitatea pe mai multi ani (10).
Buna ziua!
Poate va ajuta.
www.avocatnet.ro/content/art...
In contract am scris, anul trecut , ca eu sa fiu raspunzatore cu impozitul de 16 %. asta a fost valabil in 2013, cand eu am incheiat k, dar n-am incasat niciun ban. dar, dupa cum s-a modificat legea in anul 2014, arendasul e cel care vireaza impozitul si CASS. EU sunt arendator,. nu am obligatie dupa noua modificare a legii.
Din cat am citit, daca anul trecut se mergea pe intelegerea din k adica eu sa virez impozitul , anul 2014 modifica aceasta obligatie , ea ramine in sarcina arendasului.

Cel putin asa am inteles eu. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Da, asa este.
Din 2014 arendasul este cel care retine si vireaza la stat (anaf) impozitul si "sanatatea".
Chiar daca in contract este prevazut ca impozitul sa fie platit de dvs.(arendator), prin efectul legii, se plateste de catre arendas, nefiind necesara incheierea unui act aditional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare venituri obtinute din arenda alinasmarin alinasmarin Anul trecut, arendasul a schimbat contractul de arenda si tatal meu a semnat \"ca primarul\". Conform acestui contract, este obligatia lui sa depuna ... (vezi toată discuția)
Venit din arenda Palelisabeta Palelisabeta Buna ziua. va rog frumos să- mi răspundă cineva la următorele intrebari: 1. dacă este legal ca retroactiv să plătească arendatorul impozitul de 16% pe ... (vezi toată discuția)
Impozit si cass pentru venitul din arenda cata14dc cata14dc Am un contract de arenda cu act aditional in care am specificat ca impozitul pe venit 16% si cass 5.5% sa-mi fie retinute de arendas conform OUG:125/2011 si ... (vezi toată discuția)