avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate CLAU111

Activitate CLAU111

Buna seara,sunt romanca si urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean canadian de origine romana cu care am o relatie de 3 ani.Sntem din acelasi oras ,el a plecat din tara acum 10 ani.Vrem sa ne casatorin in Romania peste 4 luni si vrem sa stim sigur ce acte ne trebuiesc la primaria Brasov pentru casatorie si ce pasi trebuie sa urmam.Vrea sa foloseasca pasaportul canadian deoarece cel romanesc a expirat si ca sa il reinoiasca ar dura prea mult si pe langa asta pentru procesul de sponsorizare pe care vrea sa il inceapa pentru mine, am inteles ca e mai bine cu pasaportul canadian.El are domiciliu in Canada.Multumesc,
Răspuns la discuția Viza Canada
Multumesc frumos!!
Discuție Viza Canada
Poate cineva sa ma lamureasca daca fiica mea are pasaport temporar care expira in iunie 2015 si are pe el viza de canada cu multiple iesiri ,a fost la sora ei in august si ar vrea sa mearga si la anul viitor in aprilie de pasti ,nelamurirea noastra este ca are viza ,dar pasaportul care a fost pentr un an, temporar , expira peste doua luni si nu se poate prelungi, asa am auzit ca trebuie sa mai fie valabil 6 luni din aprilie incolo...pierde viza???Sau poate sa isi faca alt pasaport nou si sa mearga cu amandoua???A mai fost cineva in situatie???Multumesc!!
Sunt casier la o asociatie de proprietari din oct 2012 si asociatia este incadrata cu codul caen 9609 .Toate declaratiile de atunci si pana acum mi le face o contabila experimentata .Totul a fost ok pana in oct2013 cand am depus dec 112 pentru iulie ,august, sept 2013,codul caen 9609 si fondul de risc pana atunci fusese 0.214 si de atunci s-a modificat in 0.233 de pe site ANAF am primit recipisa ca nu sunt erori deci e in regula ...de la fisc am primit notificare ca nu am depus declaratia...a urmat ian 2014 cand am depus decl 112 pentru oct,nov,dec 2013si imi tot da erori ...am depus de 4 ori codul caen 0.214 nu a fost bine,mi-au scris in recipisa ca .0.214 este valabil pentru codul 9700 le-am facu asa nu e bine sunt erori la angajator...le-am refacut cu codul caen9609 si fondul de risc 0.233 exact cum au fost primele si primesc recipisa cu urmatoarea eroare :EROARE ATRIBUT: RG COM: ATIBUT PREZENT DAR VID NEPERMIS ..Sunt disperata nu mai stiu ce sa fac de platit am platit contributiile pentru acea perioada dar trebuie sa am si decl bune mai ales ca vreau sa predau lucrarile altcuiva...Ce ma sfatuiti ????D-nele de la fis nu au stiut sa ma lamureasca ...