avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Activitate Emalia

Activitate Emalia

Răspuns la discuția Plata impozit pe venit
Multumesc mult pentru raspuns.

O sa caut pe net deciziile curtii de justitie de care mentionati.

SRL-ul meu este o societate care are incheiat un contract de intermediere asigurari cu un broker principal - deci, sunt practic un agent de asigurari (mandat cu un broker de asigurare autorizat).
Este destul de complicat. Contabila imi spune ca trebuie sa platesc 3 % din incasari si ca daca depasesc plafonul de 220.000 va trebui sa ma declar platitor de tva ...Cand spun incasari, ma refer la comisionul pe care il incasez din politele vandute si pentru care brokerul imi spune sa emit factura.

Pe de alta parte, brokerul de asigurari imi spune ca pentru intermedierea de asigurari nu trebuie sa se plateasca TVA..

FF dificil, mai ales ca partea asta de contabilitate este ceva SF pentru mine. :)
Răspuns la discuția Plata impozit pe venit
buna ziua,

in primul rand va multumesc pt raspuns.

Deci, la prima intrebare indifferent ce cod caen ai, tot 3 % se plateste?
La a doua intrebare, daca intermediezi asigurari si depasesti incasari de 220.000 lei devii platitor de tva?

Multumesc.
Buna ziua,

Cf cod fiscal, un SRL plateste 3 % impozit pe venit.

1) intrebarea mea este daca un SRL cu CAEN principal 6622 (intermediere asigurari) trebuie sa plateasca tot 3% impozit pe venit?

2) un SRL neplatitor de TVA care are ca activitate principala intermediere asigurari si depaseste plafonul de 60.000 de lei in incasari este obligat sa devina platitor de TVA?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

firma este infiintata, magazinul functioneaza (este un magazin "de cartier" cu de toate).

pentru a fi sigura ca totul decurge conform legii si ca in eventualitatea unui control , am toate actele legale + contabile necesare, afisate etc, am rugamintea sa imi enumerati care sunt documentele pe care trebuie sa le detin.

mentionez ca am afisat: orarul, certificat recom, adaosul practicat, obligativitatea ridicarii bonului, am casa de marcat, fac NIR, preturi afisate.


multumesc anticipat.