avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate marcell

Activitate marcell

Sa fac un rezumat la ce am inteles si va rog sa-mi spuneti daca este gresit.
Un grup de oameni pot sa se uneasca intr-o asociatie fara personalitate juridica, al carui statut nu trebuie autentificat la notar, dar in schimb trebuie inregistrat la administratia financiara.
Un exemplu:
Un grup de 50 de persoane pot forma o asociatie prin comun acord in scopul ca atunci cand unul din membrii asociatiei are un necaz in familie (decesul unui parinte/copil) va primi sub forma de ajutor o suma de bani stabilita de comun acord pe care nu o va mai returna inapoi, in acest sens pun pe hartie un statut pe care nu-l autentifica la notar. Obligatia fiecarui membru este de a plati lunar sub forma de cotizatie o anumita suma de bani din care sa se formeze acel fond de ajutor.
O astfel de asociatie este obligatoriu sa fie inregistrata la administratia financiara? Este o asociere in participatiune, chiar daca nu desfasoara activitati care sa genereze profit pentru membrii ei?
Daca asociatia este fara personalitate juridica nu este nevoie sa fie declarata la administratia financiara?
Buna ziua,

Am nevoie de o lamurire ...
Un grup de oameni au decis sa formeze o asociatie. Prezenta asociatie are un statut pur si simplu pus pe hartie, fara a fi autentificat la notar, dar folosesc titulatura de asociatie. Cei care s-au inscris la aceasta asociatie platesc o cotizatie de 30 ron lunar spre a fi implinit scopul asociatiei. Acesti bani se depun in banca in contul unei persoane fizice, care este presedintele asociatiei.
Nu stiu daca ar fi mai multe de spus, dar in mare asa este organizata aceasta organizatie, intrebarea mea este: Aceasta organizatie este legal constituita? Au dreptul sa faca incasari in numele asociatiei cei numiti in biroul de conducere?
Răspuns la discuția Indrumare - demersuri
Aceasta este situatia si va multumesc frumos.
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat legat de ce demersuri pot face in rezolvarea unei probleme.
Cand m-am angajat la locul actual de munca am fost contactat pentru a ma inscrie intr-o asociatie de ajutor in caz de deces. Mi s-a spus ca este o asociatie legal constituita si in caz de deces beneficiai de un ajutor din partea asociatiei, dar lunar se platea o cotizatie. Mi s-a aratat un statut in care specifica ca oricand ma pot retrage si in caz de nu am beneficiat de nici un ajutor din partea asociatiei mi se vor returna banii integral, cotizatia platita de la inceput.
Problema care este, de curand am aflat ca aceasta "asociatie" de fapt nu este nici macar legal constituita, banii sunt tinuti intr-un cont pe numele unei persoane, care spune ca este presedintele asociatiei, afland aceste lucruri am facut cerere sa ma retrag, domnii din comitetul de conducere refuza acum sa-mi dea banii, conform statutului prezentat de ei.
Intrebarea mea este, unde trebuie sa ma adresez in vederea recuperarii banilor dati la aceasta organizatie fantoma?
Alta intrebare, pot face si plangere penala? Daca da, unde sa fac incadrarea?
Va multumesc!