avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Kahlya

Activitate Kahlya

Răspuns la discuția Pensie
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar vreau sa va aduc la cunostinta ca la stabilirea pensiei mamei mele aceasta perioada nu a fost luata in calcul.Am facut recent o adresa catre Casa de Pensii Brasov in care am cerut recalcularea pensiei cu luarea in calcul a acestei perioade si mi-au respins-o, mi-au spus ca nu se ia in calcul acea perioada pentru ca in acea perioada a incetat activitatea (chiar daca a incetat activitatea in baza Legii nr. 1/1970) si nu a contribuit la pensii. Pensia ei a fost calculata cu legea 19/2000 nu cu legea 263/2010 ( a iesit la pensie in ianuarie 2010).
Vechimea ei (inclusiv acea perioada) a fost recunoscuta de unitatea la care a lucrat precum si de AJOFM Suceava, dar cei de la pensii spun ca vechimea nu e acelasi lucru cu stagiul de cotizare (in perioada concediului de crestere a copilului ea nu a cotizat la pensii). Si eu cred ca ar trebui luata in calcul deoarece pe timpul comunismului nu asa se punea problema (principiul cotizatiei), dar ei mi-au respins cererea.
Ma puteti ajuta cu vreun sfat, ce-as putea sa fac mai departe?
Va multumesc inca o data si va doresc toate cele bune!
Răspuns la discuția Raspunsuri
Imi cer scuze, nu prea ma pricep la activitatea pe forumuri, n-am stiut unde sa ma uit, credeam ca voi primi instiintare pe e-mail cand imi raspunde cineva.
Mii de scuze!!! Va multumesc pentru intelegere!
Răspuns la discuția Restituire taxa auto
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, dar eu am cumparat aceasta masina din Romania, de la reprezentanta Dacia (ASV Auto), noua, deci nu am adus-o din strainatate. E valabil acelasi raspuns pe care mi l-ati dat? Va multumesc inca o data si va rog sa ma scuzati ca am vazut atat de tarziu raspunsul, nu prea ma pricep...Si inca o intrebare: daca eu recuperez aceasta taxa si apoi vand masina cumparatorul va plati o alta taxa (auto, de timbru, nu stiu...)?
Discuție Raspunsuri
Buna ziua. M-am inregistrat pe acest forum acum 5 zile si am pus doua intrebari. Nu mi-a raspuns nimeni. Credeam ca se dau raspunsuri pe acest forum, dar s-ar parea ca m-am inselat. Poate binevoieste cineva sa-mi spuna macar ce e in neregula cu intrebarile mele sau daca mai trebuie sa fac ceva pentru a primi raspunsuri ca nu ma prea pricep la activitatile pe forumuri. Va multumesc!
Buna seara. Daca am cumparat o Dacia Sandero in 2008 si am platit taxa auto (in jur de 1300 lei parca) as putea sa cer sa mi se restituie? Nu inteleg deloc cum vine treaba asta cu taxa auto, taxa de timbru, ma poate lamuri cineva?
Va multumesc!
Discuție Pensie
Buna ziua. As dori sa stiu daca perioada de 2 ani 8 luni si 20 zile in care mama mea a fost in CCC pana la 7 ani si a incetat CIM in baza Legii nr. 1/1970 art.9, lit.k, alin.2 se ia in calcul la stabilirea pensiei.
Va multumesc!