avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate dlorelai

Activitate dlorelai

Buna ziua,
Sunt in proces de achizitionare a unui imobil care a fost ocupat cu contract de comodat pana in prezent. Domnul care a avut contractul refuza acum sa plece, chiar daca acel contract a fost denuntat de proprietar si a fost notificat de mai mute ori, conform spuselor proprietarului. Ideea este ca proprietarul nu vrea sa-l dea afara abuziv, iar comodatarul nu ma lasa sa fac evaluarea imobilului. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Va multumesc
Multumesc de raspuns.
Sa-l conving nu am nici cea mai mica sansa, iar sa-i achit eu costurile iese din discutie, doarece costa aproximativ 1 euro mp trecerea in intravilan. Daca am face un calcul ar insemna sa platesc eu 10.000 euro, dintre care 7000 euro ar fi pentru o alta persoana, ceea ce este categoric nu.
O zi buna
Buna seara,
Am un teren extravilan arabil, cu suprafata de 3000 mp, deschidere de 19m, in comuna Berceni Ilfov, intr-o zona in continua dezvoltare imobiliara.
In vecinatatea dreapta exista un teren lotizat, pe unele loturi fiind deja constructii, iar in partea stanga terenul este folosit pentru agricultura- proprietarul nefiind interesat de schimbarea utilitatii acestuia.
Am fost la primaria comunei si am primit urmatorul raspuns: "deoarece aveti doar 3000mp si nu 10.000 mp, nu va putem face PUZ asa ca asociativa cu vecinii". Eu nu am cu cine sa ma asociez pentru a face 10.000 mp.
Mentionez ca terenul are acces la strada principala si nu doresc lotizarea acestuia deoarece vreau sa construiesc o singura casa.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc o solutie la aceasta problema.
Va multumesc.