avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate matei32865

Activitate matei32865

Foarte inteligenta interventie.
Asta arata cite scapari are legea.
Da,pentru cei care fac infractiuni dupa 1 Februarie,totul OK.
Dar de ce nu s-a gindit nimeni si la cei cu hotariri definitive?
Caci asta este problema.
Cum a spus cineva in acest topic:cel cu 5ani este egal acum cu cel ce a avut 15 ani.
Asa este,foarte bine,dar cel cu 15 ani nu a avut nici o circumstanta atenuanta.
Dimpotriva,a avut agravante,de aceea are 15 ani.
Asa ca interventia este salutara,justa si aplicabila.
Ce am spus eu,justitia nu este oarba,si actioneaza.
Acolo unde sunt scapari(de inteles,cind refaci un cod dupa mai mult de 50 de ani,si sub presiuni imense),convigerea intima trebuie sa actioneze.
Justitia Romaneasca a dovedit ca poate.
Aceasta este calea.
Matei
Am pus o intrebare,referitor la Judecarea pe institutii autonome.
(Judecarea pe institutii autonome
Vineri, 25 Aprilie 2014, 01:49)
Un raspuns pozitiv,la presupunerile mele,ar ajuta foarte mult,pe cei condamnati definitiv.
Daca se creeaza un "Precedent",cred ca se pot face redozarile corespunzatoare.
Intradevar cei condamnati definitiv sunt intr-o situatie de exceptie.
Avind in vedere ca nu este o "gaura in cer" sa li se faca dreptate,deoarece nu inseamna eliberari in masa,sau cazuri foarte multe.
Nu beneficiaza decit cei care nu sunt recidivisti,o sansa oferita acestora.
Indiferent de pozitie,condamnat definitiv,condamnat dupa 1 Februarie,toti trebuie sa fie egal judecati.
Toti suntem egali in fata legii.
Este greu pentru cei care au gresit ,mai ales ca sunt legiuitori,sa recunoasca.
Dar intr-o maniera eleganta,colegii lor pot indrepta lucrurile.
Legile sunt in mina lor.
Foarte deosebita interventia ICCJ.-OPEN MIND !!!
Nici macar nu se modifica codurile.
Trebuie o reglementare,pentru aceasta exceptie.
Odata facuta,dispare.
Cei interesati sa arunce zvonuri,mai mult sau mai putin adevarate(n-am inteles de ce),amenintau ca odata cu noile coduri se vor goli puscariile.
NU a fost deloc adevarat.
La fel si cu aceasta situatie:.
Nu este ceva grav,ingrijorator,amenintator.
Doar sa se aseze lucrurile.
Matei
"În dosarul Loteria I, joi ar fi trebuit să fie ultimul termen de judecată. Completul de judecată a intrat însă în deliberări, pentru a stabili dacă va amâna dezbaterile finale, după ce avocaţii inculpaţilor au înaintat mai multe cereri în acest sens. Apărătorii inculpaţilor au spus că dezbaterile ar trebui amânate până când Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie se va pronunţa în cazul sesizării privind modul de aplicare a legii penale mai favorabile, precizând că o soluţie în acest sens este aşteptată în 2 iunie."

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: [ link extern ]
Follow us: @realitatea on Twitter
Inalta Curte de Justitie si Casatie s-a mai pronuntat si pe cazul Prescriptiei raspunderii penale:
"Decizie istorica si de maxim interes data de completul Hotararilor Preliminare al Inaltei Curti de Casatie si Justitie la 14 Aprilie 2014 : ICCJ a fixat in materie penala ca Noile Coduri Penal si cel de Procedura Penala se aplica prin operatiuni si institutii autonome. Astfel sporul de 1/3 din totalul pedepselor nu se mai poate aplica hotararilor definitive si nici celor in curs de judecata atacate in cai de atac, ca urmare al interventiei noilor legi. De asemenea ICCJ a statuat ca prescriptia raspunderii penale reprezinta o institutie autonoma."Euro-tv.ro

Intrebare:
Este posibil ca ICCJ sa analizeze si sa statueze si alte institutii autonome , ca pentru inselaciune,delapidare,etc
Ce asteapta avocatii d-lui Copos in acest sens.

Pe limba profanilor ,acestea vor actiona ca "precedent"?
Multumesc
V-am trimis un raspuns,acum citeva zile,l-ati primit ?
Prin mesaj privat.
Răspuns la discuția Impacarea partilor
"Curat murdar,coane Fanica!!"
Am trait sa o vad si pe asta:aceasi infractiune,este pedepsita diferentiat.
Intr-un fel inainte de NCP si altfel dupa.DISCRIMINATORIU!!!
Se presupune ca elementul de echilibru ar trebui sa fie"legea mai favorabila".
Cum functioneaza in cazul impacarii partilor aceasta ?
Aceasta "facilitate" nu exista inainte,de ce sa nu aiba aceasta "favorabilitate" toti?
Este viabila impacarea,intr-un caz de inselaciune,dupa ce persoana a fost condamnata definitiv.
Inainte de noul cod penal.
O cunostinta ,a fost condamnat in lipsa.
Nu a fost prezent la cercetare, proces,etc
El a plecat din tara cu mult inainte de a se petrece judecata.
Nu a mai luat legatura,cu absolut nimeni.
Nu stim unde este.
Totusi,acum cu Noul cod penal,ar putea beneficia de o reducere substantiala.
As face demersuri de a-l convinge sa revina in tara si sa-si rezolve problema.
Cred ca daca ar beneficia de "recunoasterea vinovatiei"1/3 din pedeapsa si rejudecarea dupa extradare,ar putea obtine o pedeapsa pina in 3 ani(cu suspendare)Inselaciune.
Totusi, rejudecarea dupa extradare se acorda foarte greu,pentru cei care s-au sustras.
Intrebari:ce ar mai putea folosi pentru a obtine rejudecarea?
a)Art 453(1) lit a Revizuirea
b)Art 466(noul CPP) Redeschiderea procesului penal in cazul judecarii in lipsa a condamnatului.(nu prea stiu cum poate fi interpretata:"notificarea oficiala ca s-a deschis un proces penal impotriva"),a fost condamnat la aproape un an dupa ce a parasit tara,deci nu a avut cunostinta de condamnare,nu a putut face apel.
c)impacarea partilor se poate face si dupa condamnarea definitiva?
Multumesc