avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare definitiva, situatii de rejudecare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare definitiva, situatii de rejudecare

O cunostinta ,a fost condamnat in lipsa.
Nu a fost prezent la cercetare, proces,etc
El a plecat din tara cu mult inainte de a se petrece judecata.
Nu a mai luat legatura,cu absolut nimeni.
Nu stim unde este.
Totusi,acum cu Noul cod penal,ar putea beneficia de o reducere substantiala.
As face demersuri de a-l convinge sa revina in tara si sa-si rezolve problema.
Cred ca daca ar beneficia de "recunoasterea vinovatiei"1/3 din pedeapsa si rejudecarea dupa extradare,ar putea obtine o pedeapsa pina in 3 ani(cu suspendare)Inselaciune.
Totusi, rejudecarea dupa extradare se acorda foarte greu,pentru cei care s-au sustras.
Intrebari:ce ar mai putea folosi pentru a obtine rejudecarea?
a)Art 453(1) lit a Revizuirea
b)Art 466(noul CPP) Redeschiderea procesului penal in cazul judecarii in lipsa a condamnatului.(nu prea stiu cum poate fi interpretata:"notificarea oficiala ca s-a deschis un proces penal impotriva"),a fost condamnat la aproape un an dupa ce a parasit tara,deci nu a avut cunostinta de condamnare,nu a putut face apel.
c)impacarea partilor se poate face si dupa condamnarea definitiva?
Multumesc



La momentul punerii in executare a mandatului cel condamnat este adus de indata in fata unui judecator unde are posibilitatea sa formuleze un recurs peste termen. Recursul se va judeca dupa noile prevederi. Recunoasterea faptei pe art.320 nu mai exista in noua prevedere.
Are dreptul sa solicite redeschiderea procesului in conditiile art. 466 si urm. C.pr.pen. iar cererea va fi admisa daca sunt intrunite conditiile legale.
Recunoasterea faptei este reglementata de art. 374 alin. 4 si art. 375.
Daca a fost lipsa lucrurile se pot rezolva favorabil.
Este insa necesar sa mearga un avocat la dosarul in care a fost condamnat pentru a se lamuri.
Sa nu faca recurs peste termen daca poate solicita aplicarea altei institutii juridice.
V-am trimis un raspuns,acum citeva zile,l-ati primit ?
Prin mesaj privat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere dosar penal marcusel marcusel Buna ziua. Am o cunostiinta ce se afla in executarea pedepsei in cadrul penitenciarului, pedeapsa de executat este de 3 ani, inceperea pedepsei a fost facuta ... (vezi toată discuția)
Infundat de infractori ralucka ralucka buna ziua!sotul meu a facut acum multi ani un credit la o banca cu ajutorul unor cunostinte care i-au procurat carte de munca falsa!!!astia erau o intreaga ... (vezi toată discuția)
Rejudecarea cauzei a persoanei care a lipsit la judecata dar care nu a fost extradata, ci s-a prezentat singura in tara CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Rejudecarea cauzei a persoanei care a lipsit la judecata dar care nu a fost extradata, ci s-a prezentat singura in tara, nu este prevazuta de prevederile art. ... (vezi toată discuția)